White Breakfast - Flaming
White Breakfast – Flaming

„White Breakfast”, zestaw śniadaniowo-obiadowy, wyprodukowany przez wałbrzyską Porcelanę Krzysztof, znalazł się w finale konkursu Dobry Wzór, który już po raz 21. organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Finalistów, konkurujących w kategoriach: dom, praca, sfera publiczna, usługi, nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania oraz nowe materiały produkcyjne, wyłoniono spośród ponad 1200 kandydatów. Eksperci Instytutu każdego roku wyszukują i oceniają pod kątem jakości wzorniczej produkty i usługi dostępne na polskim rynku. W ciągu długiej tradycji konkursu Porcelana Krzysztof zwyciężała już trzykrotnie. Czy i w tym roku zdobędzie nagrodę? Dowiemy się pod koniec października, kiedy zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji.

Zauważyliśmy, że na polskim rynku brakuje porcelany ze wzornictwem skierowanym do ludzi młodych – mówi Margareta Jarząbek z Porcelany Krzysztof. – Uznaliśmy też, że powinni ją zaprojektować młodzi polscy twórcy, znający potrzeby swojego pokolenia. Tak powstały designerskie kolekcje marki Kristoff, w tym “White Breakfast”, które reprezentują dziś Polskę na licznych wystawach międzynarodowych.

White Breakfast - Wąsy
White Breakfast – Wąsy

Kolekcja „White Breakfast” to oryginalny, nowoczesny projekt autorstwa ilustratorki Magdy Pilaczyńskiej, nałożony na istniejący już fason porcelany. Łączy dwa graficzne wątki: damski „White Breakfast – Flaming” i męski „White Breakfast – Wąsy”, które bazują na delikatnych pastelowych barwach i czerni kontrastującej z kolorem porcelany. Kolekcja zawiera tylko 10 elementów, co odpowiada zmieniającemu się modelowi rodziny i stylowi życia Polaków, którzy coraz częściej jedzą poza domem. Jednak, jeśli użytkownik zechce powiększyć zestaw, może dokupić dodatkowe talerze, filiżanki czy kubki w firmowym sklepie internetowym.

W każdej kategorii konkursu jury wyłoni laureatów i przyzna nagrody Dobry Wzór 2014. Nagrodę specjalną Wzór Roku dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę, przyzna Minister Gospodarki, patron honorowy konkursu. Najlepszego projektanta wyróżni nagrodą Designer Roku 2014 prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Porcelana Krzysztof to wałbrzyska fabryka porcelany, która przeżywa renesans po wejściu do firmy nowego inwestora. Firma zaczęła wprowadzać na rynek nowe kolekcje porcelany we współpracy z młodymi polskimi designerami. Zostały przyjęte entuzjastycznie przez polskich specjalistów od designu. Przyniosły firmie kilka nagród MUST HAVE przyznawanych podczas prestiżowego Łódź Design Festival.

Dobry Wzór to najstarszy ogólnopolski konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje go od 1993 r. W ramach konkursu, w którym nagrodą jest znak i certyfikat Dobry Wzór, konkurują zarówno polskie, jak i zagraniczne produkty i usługi, w tym największych marek światowych.