Rowerem objedziesz ŚwiebodzicePonad 65 km szlaków rowerowych udało się wytyczyć w Świebodzicach i okolicy. To prawdziwa gratka dla miłośników rekreacji na dwóch kółkach.

Gdzie będzie można pojeździć? Do dyspozycji mamy trasę wokół Cierni (szlak zielony) – łatwą i przyjemną, którą bez wysiłku pokonają nawet maluchy. Wiedzie mniej uczęszczanymi drogami transportu rolnego oraz częściowo przez kompleksy leśne oraz fragment tzw. „Drogi Węglowej”, którą do czasu wybudowania kolei wywożono węgiel z wałbrzyskich kopalń do portów odrzańskich. Przemierzając trasę warto zwrócić uwagę na rozciągające się w kierunku południowym pasmo Sudetów z Chełmcem, Wielką Sową i Masywem Trójgarbu na pierwszym planie. Po drodze warto obejrzeć ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł J. W. Goethe, średniowieczne krzyże pokutne, grodzisko słowiańskie (IX w.).

Całe miasto obejdziemy, kierując się szlakiem niebieskim. Trasa jest zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic. Na północ i zachód od Świebodzic szlak poprowadzony jest głównie drogami polnymi i szutrowymi. Na południu biegnie przez zwarty obszar kompleksów leśnych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie znajdują się techniczne podjazdy/zjazdy, wymagające niezłej kondycyji.

Na trasie warto zobaczyć: ruiny zamku Cisy (XIII w.), ruiny kościoła św. Anny w Pełcznicy (XII/XIII w.), pomnikowy cis Bolko, Stado Ogierów Książ, Palmiarnię w Lubiechowie, krzyż pokutny w Lubiechowie, zabytkowe zagrody w Lubiechowie, gotycki kościół św. Jadwigi w Mokrzeszowie (XIV w.), neogotycki pałac w Mokrzeszowie (XIX w.).

Do dyspozycji rowerzystów są także szlaki wokół Wilczej Góry oraz Książańskiego Parku Krajobrazowego, będące częścią tras MTB.

W pierwszej połowie maja w mieście oraz Parku Książańskim staną cztery tablice informacyjne, wydrukowane zostaną mapy turystyki rowerowej. Jest już oznakowanie na drzewach i słupach.