Linia kolejowa Świdnica - Jugowice - Jedlina-Zdrój - Wałbrzych będzie rewitalizowanaSamorządowcom z Aglomeracji Wałbrzyskiej udało się powstrzymać plany PKP PLK dotyczące złomowania tej linii kolejowej. Teraz wraz z zarządem województwa dolnośląskiego podejmują starania by ją zrewitalizować.

Ze zdziwieniem przyjęliśmy informacje od PKP, która ogłosiła przetarg na złomowanie tych torów . Nasza interwencja okazała się skuteczna. PKP podjęła decyzję o wstrzymaniu przetargu, sprawa jest nieaktualna. Teraz koncentrujemy się na działaniach zmierzających do przywrócenia tego połączenia. Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica – Jugowice – Jedlina-Zdrój – Wałbrzych jako realizacja koncepcji wałbrzyskich kolei aglomeracyjnych jest zapisana w budżecie ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj przekazał, że zarząd podjął negocjacje dot. przejęcia tej linii od PKP PLK. – Posiadamy fundusze europejskie na transport kolejowy. Planujemy zmodernizować tę linię i mamy już na ten cel zarezerwowane środki – wyjaśniał Jerzy Tutaj.

Wałbrzyska kolej aglomeracyjna to jeden z najważniejszych priorytetów Aglomeracji Wałbrzyskiej. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek dodał, że linia kolejowa ze Świdnicy do Jedliny jest niezwykle malownicza i dzięki jej rewitalizacji Aglomeracja zyska atrakcyjny szlak turystyczny.

Anna Żabska, um.walbrzych.pl