Rejs laureatów konkursu „Energię czerpię z wody!” na pokładzie żaglowca Generał Zaruski dobiegł końca. W dniach od 6 do 12 lipca uczniowie gimnazjów i liceów, którzy przyjechali do Gdańska z różnych stron Polski przekonywali się jak wygląda życie pod żaglami podczas pełnomorskiej wyprawy. Wśród załogantów był uczeń III LO im. M. Kopernika w Wałbrzychu.

To był tydzień pełen wrażeń, nowych doświadczeń i pięknych widoków, stanowiących wymarzony plener dla młodych miłośników fotografii. Rejs rozpoczął się z rozmachem od udziału żaglowca w uroczystej paradzie na zakończenie Baltic Sail Gdańsk. Zaraz po wypłynięciu uczestnicy pisali w dzienniku pokładowym: Wiedzieliśmy, że co najmniej przez dobę nie zobaczymy lądu, jednak nie sprawiło nam to większej przykrości, bo tam – na morzu czekała nas przygoda.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z fotografem Maciejem Kosycarzem, który poprowadził warsztaty fotograficzne. Wszyscy uczestnicy otrzymali wodoodporne aparaty Fujifilm XP, dzięki którym zdobytą wiedzę mogli wykorzystać tworząc fotorelację z każdego dnia rejsu.

Podczas kolejnych dni żeglugi w kierunku Kłajpedy, laureaci konkursu „Energię czerpię z wody!” przeszli szkolenie żeglarskie pod okiem kapitana Jerzego Jaszczuka, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy i przede wszystkim – stworzyli fantastyczną załogę!

Dzięki oficerom wachtowym nauczyliśmy się bardzo przydatnych podczas żeglugi różnych określeń wiatru. Każdy z nas mógł się zmierzyć z rolą nawigatora, „oka” czy sternika! – pisała wachta numer dwa.
Rejs zakończył się 12 lipca, żaglowiec wrócił prosto na regaty Zaruski Cup. Po zacumowaniu w gdańskiej marinie, załoganci spotkali się z mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, który pogratulował uczniom i wręczył pamiątkowe dyplomy Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Realizacja ogólnopolskiego konkursu, dzięki któremu edukacja morska wykracza poza granice Gdańska możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów Programu – Grupie LOTOS S.A. oraz firmie Ferrero Polska. Wsparcia merytorycznego organizatorom konkursu „Energię czerpię z wody!” udzielił Ośrodek Informacji ONZ oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna a partnerem technologicznym jest firma Fujifilm Polska. Wakacyjny rejs zrealizowany został we współpracy z armatorem żaglowca Generał Zaruski – Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Zapraszamy do lektury dziennika pokładowego pisanego przez załogę na stronie.