Rekin z Parku Yoyogi
Rekin z Parku Yoyogi to zbiór niemal 50 esejów i krótkich tekstów autorstwa Joanny Bator inspirowanych Japonią.

Nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że autorka ma niezwykła umiejętność przekuwania zwyczajnych codziennych obserwacji rzeczywistości w perełki zgrabnie opisujące japońską kulturę.

To co jest największą zaletą książki to właśnie obserwacje Joanny Bator – dzięki jej długoletniemu pobytowi w kraju kwitnącej wiśni – subiektywne i mające niewiele wspólnego z obiegowym obrazem tego kraju z punktu widzenia Europejczyka. Jednocześnie najważniejsze dla autorki zdaje się być nie rozliczanie jakiegoś poglądu czy ustosunkowywanie się do zastanych puntów widzenia, ale pokazanie tego co ją oczarowało, zachwyciło i sprawiło, że fascynacja Japonią każe jej ciągle do niej wracać. Ciekawe są także odwołania do Murakamiego – osobistego przewodnika literackiego Bator, którego autorka nie traktuje jednak w kategoriach niepodważalnego autorytetu, ale spiera z nim, uzyskując tym samym zupełnie nową wartość.

Nie ma tu egocentryzmu jaki widzimy u innych autorów opisujących Japonię, którzy opisują ten kraj jako zbiór dziwactw i niewytłumaczalnych dla nas „normalnych” przywar. Owszem, jest opis choćby parku samobójców czy automatów sprzedających zużytą bieliznę, ale jakby techniczny, doprawiony szczyptą zdziwienia. Autorka nie ocenia, wszystko przepuszcza jedynie przez filtr własnej wrażliwości. I to stanowi największą wartość tej książki.