Do 20 czerwca kamery National Geographic Channel przyglądać się będą wybranym przykładom wielkich konstrukcji pozostawionych przez hitlerowców na terenach naszego kraju.

W swoich koszmarnych dążeniach do dominacji nad światem naziści nie stawiali sobie żadnych ograniczeń. Przez lata próbowali wcielać w życie niemieszczące się w głowach projekty także w zakresie architektury i inżynierii. To, co poza niechlubna pamięcią pozostawili nam po sobie, to jedne z najbardziej nowatorskich, a zarazem złowrogich rozwiązań inżynieryjnych. Imponujące budowle i innowacyjne sprzęty wojskowe miały zapewnić hitlerowcom wygraną w wojnie. Seria ?Wielkie konstrukcje III Rzeszy? przedstawia inżynieryjne dokonania nazistowskich projektantów, które miały przyczynić się do przechylenia szali zwycięstwa w tym największym konflikcie zbrojnym XX. Wieku na korzyść Hitlera i jego zbrodniczej machiny.

Ze względu na fakt, że pamiątek po niemieckiej okupacji nie brakuje na polskich terenach, ekipa National Geographic Channel postanowiła poświęcić im swoją uwagę w drugim sezonie serii. Filmowcy kanału odwiedzą: dawną kwaterę Hitlera w Wilczym Szańcu, Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca – kompleks Osówka oraz schrony kolejowe w Strzyżowie i Stępinie-Cieszynie.

Merytoryczne wsparcie projektu zapewni ekipie dr Tony Pollard, dyrektor Centrum Archeologii Pól Bitewnych na Uniwersytecie w Glasgow. Tony jest wykładowcą Historii oraz pomysłodawcą podyplomowego kursu MLitt (The Master of Letters) z ?Archeologii pól bitewnych i konfliktów?, pierwszego takiego kierunku w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.