Dolnośląskie lecznice najlepiej znają się na ekonomii. Tak wynika z zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu raportu „krajowego indeksu sprawności ochrony zdrowia” opublikowanego przez PricewaterhouseCoopers. Nasz region uzyskał 94 pkt. i zajął pierwsze miejsce przed województwami wielkopolskim (86 pkt.) oraz małopolskim i pomorskim (84 pkt.).

 

Analizie podlegały m.in. struktura wydatków, efektywność ekonomiczna, wynik finansowy szpitali i przychodni oraz wskaźniki wykorzystania posiadanej infrastruktury. Świetny wynik Dolnego Śląska w rankingu to efekt przeprowadzonej w ostatnich latach skutecznej reformy ochrony zdrowia, przekształceń oraz zmiany profilów działania wybranych oddziałów szpitalnych.

 

Firma PwC sprawdziła także jak w regionach alokowano środki (np. wydatki na opiekę długoterminową czy proporcje wydatków na leczenie pozaszpitalne w porównaniu do wydatków na leczenie szpitalne), efektywność ekonomiczną prowadzonych terapii, indywidualne wyniki poszczególnych placówek oraz zarządzanie infrastrukturą (np. liczba łóżek szpitalnych na 10 tys. mieszkańców czy wskaźnik leczonych w ciągu roku przypadających na łóżko szpitalne).

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego