7 listopada, 10 uczestników 1-30 Hufca Pracy wzięło udział w jesiennych porządkach terenu, należącego do wałbrzyskiej Poradni Opieki Paliatywno – Hospicyjnej. Akcja odbyła się w ramach tegorocznej inicjatywy Hufca Aktywność – dobry wybór, pt. „ Tylko ten ma serce, kto je ma dla drugich” oraz w ramach współpracy z placówką. Pomysł pomocy placówce, zrodził się w głowach naszych podopiecznych już w latach ubiegłych a kolejne roczniki widząc potrzebę wspierania poradni, kontynuują działania. Nasze przybycie było bardzo ciepło przyjęte. Przewodnikiem był pan Marek Karolczak. Pochwalił podopiecznych za ich chęć bezinteresownej pomocy.
Opowiedział także o działaniu placówki i o jej potrzebach. Oprowadził także podopiecznych po budynku. Pokazał poszczególne sale zabiegowe. Po rozmowach młodzież zgodnie orzekła, że warunki atmosferyczne sprzyjają porządkom jesiennym, a oni są gotowi do pracy. Młodzi ludzie z zapałem wzięli się za pracę. Dostali taczkę, potrzebne akcesoria do grabienia liści, worki, rękawiczki. Teren hospicjum jest spory a pracy jesienią wiele, zatem nie zwlekając dłużej, młodzi ludzie wzięli się do pracy. Opiekunowie grupy, pan Krzysztof Ciempa i Kamila Wybraniec, także działali, wspierając młodzież oraz sprzątając. Uczestnicy zamiatali, zbierali suche gałęzie, grabili liście. Worki szybko się napełniały a ogród wyglądał coraz przyjemniej. Wszystkie prace odbywały się w miłej atmosferze. Podczas zajęć młodzież wymieniała się wzajemnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami, pomagając sobie wzajemnie i współpracując. Podopieczni starali się, aby widok zadbanego ogrodu cieszył wszystkie oczy. Efekty pracy były zadowalające. Wyrzucono wiele worków liści, zapełnionych po brzegi. Nie było to jednak jednorazowe działanie naszej młodzieży – jak zapewniają. Po zakończonych pracach uczniowie oraz wychowawcy udali się do pokoju dziennego, gdzie odbyły rozmowy dotyczące życia i obecnego funkcjonowania młodych ludzi. Nasz opiekun ponadto poruszył temat zachorowań na raka, zwłaszcza płuc. Przyczyna tej choroby tkwi w nałogowym paleniu papierosów. Pan Marek przybliżył także statystyki umieralności na nowotwór płuc. Bowiem co czwarty Dolnoślązak umiera na nowotwór.
Wizyta w poradni była niezwykłym doświadczeniem, uświadomiła, bowiem uczestnikom, jak kruche jest życie i jak ważne jest poszanowanie osób chorych i cierpiących a także niesienie bezinteresownej pomocy.

 

 

Tekst oraz zdjęcia: Kamila Wybraniec – wychowawca 1-30 HP Wałbrzych