Wałbrzych dolnośląskim liderem RPOPrezydent Wałbrzycha Roman Szełemej odebrał nagrodę dla Gminy Wałbrzych podczas konferencji „Dzięki funduszom unijnym – Dolnośląskie w górę” – podsumowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i prezentacji koncepcji podziału nowych środków unijnych na najbliższe 7 lat. Konferencja odbyła się 28 października przy udziale Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

 

Wałbrzych otrzymał tytuł Dolnośląski Lider RPO za projekt rewitalizacji Placu Teatralnego. Drugie miejsce otrzymała Jelenia Gora, na trzecim uplasowała się Świdnica.

 

Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie swojego wystąpienia odniósł się do Wałbrzycha.

 

Pamiętam moje myśli, kiedy z bogatej, atrakcyjnej, wygodnej pięknej i smacznej rzeczywistości Wiednia trafiliśmy w niezwykłą oprawę czeskiej złotej Pragi, gdzie może było gorzej, ale było piwo, można było patrzeć na rzeczy piękne – mówił B. Komorowski. – Pamiętam ból serca, kiedy o świcie wysiedliśmy na dworcu w Wałbrzychu. Szliśmy przez miasto szare, brudne, nieszczęśliwe, miasto przygnębiające, gdzie było widać liszaje opadającego tynku. W tym wszystkim kolejki kobiet – żon górników, które stały po nędzne ochłapy, by cokolwiek kupić w momencie otwarcia sklepu. Wtedy myślałem, że to nigdy się nie zmieni, że nie mamy szans, że cały życie będziemy gorsi, biedniejsi. Ta dzisiejsza nagroda dla Wałbrzycha to dowód na to, że jeśli ma się trochę szczęścia, odwagi, to można zmieniać rzeczy nie do zmienienia, że można przekroczyć samego siebie – mówił Prezydent Komorowski .