W październiku wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego wyrusza w festiwalowe podróże. Trzy spektakle zostaną pokazane na forum ogólnopolskim.

 

Już dziś – 5 października – na XII FESTIWALU PRAPREMIER w Bydgoszczy – zaprezentowane zostanie przedstawienie Betlejem polskie w reż. Wojciecha Farugi. Nagrodzony wyróżnieniem zespołowym dla realizatorów w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl to współczesna interpretacja sztuki Lucjana Rydla z 1905 roku, w której autor każe Jezusowi narodzić się w Krakowie. Po 107 latach od premiery tekstu, Wojciech Faruga pyta, co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Kim może być dzisiejsza Maria? Akcja z Krakowa przenosi się do małej miejscowości, o której wszyscy zapomnieli. Jej mieszkańcy czekają, aż coś się wydarzy. Cud?

 

Kolejna prezentacja nastąpi w Lublinie. 16 października na 18. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONFRONTACJE Teatr zaprezentuje spektakl O dobru w reż. Moniki Strzępki, wg tekstu Pawła Demirskiego. To przedstawienie jest dedykowane ludziom dobrej woli. „Powstało pod wrażeniem masowych protestów w sprawie ACTA, stając się równocześnie komentarzem do akcji protestacyjnej pod hasłem «Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem», której głównymi aktorami byli między innymi autorzy spektaklu”, jak pisała Jolanta Kowalska.

 

Kolejnym punktem na mapie będzie Zabrze, gdzie 22 października na XII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA TDSz pokaże Na Boga! w reż. Marcina Libera wg trzynastozgłoskowego tekstu Jarosława Murawskiego. Pretekstem historii jest podglądanie przez autora ludowego zwyczaju wodzenia Judasza, wielkopiątkowej tradycji ze śląskiego Skoczowa. Świat ten w dramacie Murawskiego ożywa. Nie jest reżyserowanym widowiskiem, ale areną konfrontacji reprezentantów Drużyny Zła i Obrońców Wartości. Zabrzanie i festiwalowi goście będą mogli zobaczyć wałbrzyski zespół aktorski w pełnym składzie.