Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? – to najlepsza okazja dla Ciebie, jako Ubezpieczonego, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie.

 

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa, mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, szczególnie odkryte po latach, może okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad gromadzenia składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania. Dlatego jest ona tak ważna już teraz. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza.

 

Ideą „Dni Ubezpieczonego” jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci od poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym. – mówi Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS. Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego.

 

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie z ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych. To dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.

 

Dni Ubezpieczonego w Wałbrzychu

 

7 października (poniedziałek)
godz. 8:00 – 15:00
dyżur eksperta z zakresu ubezpieczeń i składek na Sali obsługi klientów

(ul. Kasztanowa 1)

 

8 października (wtorek)
godz. 8:00 – 13:30
dyżur eksperta z Powiatowego Urzędu Pracy na Sali obsługi klientów

(ul. Kasztanowa 1)

 

9 października (środa)
godz. 8:00 – 13:30
dyżur eksperta z Narodowego Funduszu Zdrowia na Sali obsługi klientów

(ul. Kasztanowa 1)

 

godz. 14:00
Otwarte spotkanie informacyjne dla nauczycieli wałbrzyskich szkół nt. świadczeń emerytalnych

(sala konferencyjna, ul. Kasztanowa 1)

 

10 października (czwartek)
godz. 10:00
Otwarte spotkanie informacyjne dla klientów pt. „Świadomy zawsze ubezpieczony”

(sala konferencyjna, ul. Kasztanowa 1)

 

11 października (piątek)
godz. 8:00 – 13:30
dyżur eksperta z Państwowej Inspekcji Pracy na Sali obsługi klientów

(ul. Kasztanowa 1)

 

godz. 9:00 – 12:00
PUE ROOM dla studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu

(ul. Zamkowa 4)

 

Więcej informacji pod numerem telefonu 74 64-97-370.

 

Ponadto podczas Dni Ubezpieczonego będą pełnione specjalne dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS. Codziennie od godz. 10.00 do 13.00 pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

 

Tematyka dyżurów:

  • 7 października 2013 r. Pracujesz na etat, umowę-zlecenie? Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki.
  • 8 października 2013 r. – Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński? Poznaj zasady ubezpieczeń.
  • 9 października 2013 r. – Pracujesz za granicą? Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.
  • 10 października 2013 r. – Twoje konto i subkonto w ZUS. Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.
  • 11 października 2013 r. – Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes? Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

… oraz każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.