30 sierpnia na bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów (długości 4.800 m) będą kręcone sceny do filmu „Letnie Przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego przez Wrocławskie studio ABM. Akcja film rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Film opowiada historię trójki przyjaciół, z których jena osoba to żydówka z Warszawy oraz dwaj chłopaki jeden polak oraz żandarm niemiecki.

Na teren bocznicy wjedzie pociąg zestawiony z parowozu TKt48-18 oraz ośmiu wagonów towarowych. Od godzin porannych do wieczora kręcone będą sceny wzdłuż torów kolejowych na ulicy Spółdzielczej. Dla potrzeb filmu zostanie również wykorzystana drezyna stowarzyszenia WM10L-6404, na której to zostanie zainstalowana kamera telewizyjna nagrywająca ruch pociągu od przodu. Wjazd pociągu parowego na bocznicę będzie nielada gratką z uwagi na fakt, iż ostatni czynny parowóz jeździł po bocznicy w latach 70, a był to parowóz TKi3 własności Fabryki Cukru w Pastuchowie.

 

Bocznica na co dzień jest użytkowana przez SMKJ, na której to zgromadzone są zabytkowe lokomotywy spalinowe oraz drezyny. W dniach 21-22.09.2013 r. podczas trwania II Wystawy Lokomotyw Spalinowych w Jaworzynie Śląskiej będzie możliwość skorzystania z przejazdów drezynami po bocznicy.