Obchody Dnia Kolejarza w Muzeum Kolejnictwa

Kolejnictwo to najważniejszy element tożsamości Jaworzyny Śląskiej. Święto Kolejarzy przypadające 25 listopada jest polskim świętem obchodzonym od 38 lat w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

fot. muzeatechniki.pl

Muzeum Kolejnictwa w tym roku obchodzi je wyjątkowo uroczyście kilkoma wydarzeniami. Po dwuletniej przerwie 22.11.2019 r. po godz. 12:00 ponownie udostępnione zostaną ekspozycje Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. W 2016 r. dawny budynek warsztatu lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej mieszczący pomieszczenia ekspozycji został zamknięty i poddany gruntownemu remontowi, który objął m.in. wymianę pokryć dachowych i okien, remont instalacji elektrycznej i montaż ogrzewania. Finalnym etapem modernizacji muzeum była organizacja nowych ekspozycji stałych Muzeum Kolejnictwa na Śląsku prezentujących historię kolei i techniki kolejowej od XIX wieku do okresu PRL. W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono kilka tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych:

  1. Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 – 1945).
  2. Naczelnik 1977 (historia kolei w Jaworzynie 1945 – 1990).
  3. Pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305).
  4. Kolejowa Kasa.
  5. Kolejowa Medycyna Pracy.
  6. Zawody PKP.
  7. Drukarnię.
  8. Zabytkową makietę kolejową H0 prezentowaną w nowej aranżacji.
fot. muzeatechniki.pl

Intencją Muzeum było opowiedzenie historii kolei, jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach naszej cywilizacji, w oparciu o lokalny, dobrze udokumentowany kontekst w zrekonstruowanych wnętrzach stanowiących autentyczne i atrakcyjne tło dla głównej narracji. Zawartość ekspozycji stanowią w dużej mierze nie prezentowane wcześniej artefakty ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa na Śląsku i pozostałych oddziałów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Dużej liczbie różnorodnych rodzajowo zabytków towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny — tekstowy, mapowy oraz ikonograficzny. Oprócz przygotowania nowej przestrzeni ekspozycyjnej, dzięki przeprowadzonym pracom przygotowane zostały dwie nowe sale konferencyjne z pełnym zapleczem pozwalające na organizację spotkań, szkoleń czy konferencji.

W weekend 23-24 listopada Muzeum Kolejnictwa przyłącza się do akcji promocyjnej POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji i zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Uczestnikom oferujemy bilety na przejazd po tzw. Trasie Parowozowej za pół ceny*. Przejazdy po bocznicy muzealnej w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00 i 14:00. Skład naszego pociągu tworzy zabytkowa lokomotywa spalinowa oraz wagon osobowy bądź wagon letni w zależności od warunków atmosferycznych. W trakcie przejazdu grupie towarzyszy Przewodnik, który w kompetentny i przystępny sposób prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty, a także – dba o bezpieczeństwo podróżnych.

25 listopada o godz. 10 00 w Święto Kolejarza Kustosz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, wieloletni pracownik PKP, maszynista Zbigniew Gryzgot zaprasza byłych i aktualnych kolejarzy na spotkanie z okazji Święta Kolejarza.

Na spotkanie „Kolej łączy pokolenia” zostali zaproszeni emeryci – seniorzy oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej i młodzieży klasy kolejowej z ZSZ w Żarowie . Celem spotkania jest zainteresowanie młodych ludzi tematyką kolejnictwa – na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. W programie uroczystości: powitanie gości, spotkanie z dziećmi i młodzieżą Kolej łączy Pokolenia, spotkanie wspominkowe, oprowadzenie po nowej wystawie prezentującą historię kolei i techniki kolejowej od XIX wieku do okresu PRL.

Kolejarze swoje święto łączą z dobrą zabawą Andrzejkową, dlatego też serdecznie zapraszamy na Andrzejkową Biesiadę Kolejową 30 listopada 2019 r. podczas , których będzie okazja poznać tradycje i obrzędy, posmakować znakomitych kolejowych potraw prosto z kotła parowozu oraz pysznego chmielowego przysmaku z pianą. Posiedzenie przy stole przeplatane muzyką, dowcipami, wróżbami oraz nocnym zwiedzaniem Muzeum Kolejnictwa. Czas uderzyć kuflem o stół i rozpocząć zabawę! Po zakończeniu imprezy uczestnicy mogą przenieść się na nocleg do Willi Fischer. Impreza odbędzie się w nowo zrewitalizowanych w 2 salach parowozowni.
Zainteresowane osoby prosimy o rezerwacje na maila [email protected] lub telefon 692407401

DROGA WOLNA RUSZAMY !!!! ODJAZD !!!

materiał nadesłany przez: Dział Promocji i Marketingu Fundacja Ochrony dziedzictwa Przemysłowego Ślaska