Dolnośląscy Pracodawcy zaapelowali do prezydentów 3 największych dolnośląskich miast o zwiększenie zaangażowania sektora biznesu we wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, tzw. ZIT-ów. Postulują również o upublicznienie informacji na temat stanu prac nad ZIT-ami.

Dolnośląscy Pracodawcy

Pracodawcy w piśmie do Prezydenta Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry wskazują, że aktywny udział lokalnego biznesu wpłynie na powodzenie realizacji ZIT-ów w subregionach. W listach do samorządowców proszą o pokazanie, jak będzie wyglądał model współpracy z przedstawicielami sektora prywatnego i potencjalnymi beneficjentami w celu wypracowania najlepszych rozwiązań.

Dolnośląscy Pracodawcy opowiadają się także za formalnym włączeniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców w system planowania, wdrażania i monitorowania ZIT. – Zwracamy uwagę na potrzebę uwzględnienia konsultacji i usystematyzowania dialogu z sektorem biznesu na etapie tworzenia i realizacji Strategii ZIT. Uważamy, że tylko w ten sposób możliwe jest wypracowanie warunków dla optymalnego udziału sektora prywatnego przy współfinansowaniu i współrealizacji ZIT – mówi Artur Mazurkiewicz, prezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

Artur Mazurkiewicz dodaje, że realizacja ZIT to także większa odpowiedzialność samorządów lokalnych za inwestowanie unijnych pieniędzy. – Dlatego należy w większym stopniu wzmocnić współpracę z partnerami społecznymi – podkreśla prezes organizacji pracodawców.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów lokalnych. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. ZIT realizowane będą w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Fundusze unijne w ramach ZIT przeznaczone zostaną przede wszystkim na:

  • rozwój transportu łączącego miasto i ościenne gminny (np. wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich, budowa systemów „parkuj i jedź”, parkingów i ścieżek rowerowych);
  • przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów – tzw. rewitalizacja (projekty łączące działania typowo inwestycyjne z miękkimi – np. przebudowa lub adaptacja budynków w zaniedbanej dzielnicy oraz aktywizacja zamieszkujących ją osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym – osoby pozostające długo bez pracy, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne);
  • poprawę stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta (np. usuwanie azbestu, ochrona istniejących terenów zielonych w miastach, wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne);
  • wspieranie efektywności energetycznej.