www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Zwrot podatku z Holandii – przewodnik dla emigranta

26.05.2013 r.

Korzystanie z usług firmy pośredniczącej ma też wiele zalet. Oprócz uniknięcia wypełniania formularzy podatkowych i późniejszych kontaktów z urzędem, firma będzie na bieżąco kontrolować przebieg zwrot podatku z Holandii i w razie opóźnień dzwonić i pisać ponaglenia, aby klient otrzymał jak najwyższy zwrot w jak najkrótszym czasie. O przebiegu procedury zwrotu firma na bieżąco informuje klienta e-mailem. Następnie przelewa otrzymany zwrot na wskazane przez klienta konto bankowe w dowolnym kraju. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy opuściło się już Holandię i nie posiada się tam konta. Belastingdienst bowiem przelewa zwrot tylko na holenderskie konto lub wysyła zwrot podatku z Holandii w postaci czeku na wskazany adres. Z realizacją takiego czeku za granicą mogą być problemy, zwłaszcza koszty jego spieniężenia.

 

Kiedy zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy, aby otrzymać zwrot podatku z Holandii, najtrudniejszą sprawą będzie wybór pośrednika. Poszukiwania najlepiej przeprowadzić w internecie. To tutaj bowiem firmy te ogłaszają swoją działalność i właśnie poprzez internet w większości można przeprowadzić całą procedurę, czasami nawet nie wychodząc z domu. Należy uważnie przejrzeć oferty i wybór rozważać tylko spośród firm renomowanych i z długoletnim doświadczeniem. Zdarzają się bowiem oszuści, którzy za niewielką sumę oferują swą pomoc, a potem znikają z opłatą i odzyskanym podatkiem.

 

Wiele firm oferuje również ciekawe rabaty i promocje, ale koniecznie trzeba je sprawdzić, by w praktyce nie okazało się, że są to tylko puste slogany reklamowe mające na celu „złapanie” klienta, który w ostatecznym rozrachunku zapłaci tyle samo, albo i więcej niż gdzie indziej. Dlatego trzeba dokładnie czytać ofertę i regulamin. Nawet to, co jest napisane małym drukiem. Trzeba wybierać firmy z przejrzystą umową i jasną polityką cenową, gdzie nie ma żadnych opłat z góry i ukrytych kosztów, np. spieniężenia czeku z zagranicy.

 

Aby rozpocząć procedurę zwrotu wystarczy wejść na stronę internetową firmy pośredniczącej http://www.rttax.com/PL/holland-tax-refund-pl, wypełnić znajdujący się na niej krótki Formularz Rejestracyjny, a następnie postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami.

 

Zatrudnienie firmy jest wskazane, kiedy nie ma się wszystkich wymaganych formularzy. Bowiem aby móc ubiegać się o zwrot podatku z Holandii trzeba posiadać określone dokumenty. Są to tzw. formularze Jaaropgave lub ostatnie dokumenty wypłaty wynagrodzenia od każdego pracodawcy, jeśli było ich kilku w danym roku podatkowym. Są to dokumenty od pracodawcy, który powinien przekazać je pracownikowi po zakończeniu pracy lub roku podatkowego. Są one niezbędne, ponieważ to z nich wynika, ile wyniosły roczne zarobki i ile podatku od nich zapłacono. Jeśli nie posiada się żadnego z tych dokumentów, dobra firma pośrednicząca będzie w stanie uzyskać je od pracodawcy i będzie można ubiegać się przysługujący zwrot podatku z Holandii.

 

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii? Rok podatkowy w Królestwie Niderlandii kończy się 31 grudnia. Jeżeli dostarczy się do Belastingdienst – http://www.belastingdienst.nl wymagane dokumenty przed 1 czerwca następnego roku, podatek zostanie zwrócony w ciągu około 3 miesięcy. Jeżeli dokumenty zostaną dostarczone po 1 czerwca, wówczas czas oczekiwania może przedłużyć się do 6 miesięcy.

 

Na koniec kilka dodatkowych informacji. Otóż zwrot podatku z Holandii jest procesem legalnym, ponieważ wynika z obowiązującego tam prawa podatkowego i odbywa się na zasadach określonych przez te przepisy. Dlatego też nie wpływa na warunki zatrudnienia pracownika w przyszłości, ani na pracodawcę, bo zwrot podatku z Holandii jest wypłacany przez tamtejszy urząd skarbowy.

 

Ubiegając się o zwrot podatku z Holandii nie traci się prawa do emerytury ani innych gwarancji socjalnych. Wynika to stąd, że prawo przewiduje możliwość zwrotu tylko nadpłaconego podatku dochodowego. Natomiast emerytura i inne zabezpieczenia socjalne są opłacane ze składek i nie mają nic wspólnego ze zwrotem podatku.

 

Podatków zapłaconych i otrzymanych w Holandii nie trzeba już płacić w Polsce. Wynika to z podpisanej przez Rzeczpospolitą z Królestwem Niderlandii umowy dwustronnej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nawet po otrzymaniu zwrot podatku z Holandii, w Polsce nie trzeba będzie się z niego rozliczać.

 

Tym sposobem wiadomo już, że zwrot podatku z Holandii jest w pełni legalny, bezpieczny i absolutnie nie może być rozumiany jako próba uchylenia się od płacenia podatków, dlatego warto się o niego postarać.