www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Pytanie 458: dobrowolna składka zdrowotna

20.05.2013 r.

Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. W tym momencie mam zawieszoną działalność gospodarczą i w zwiazku z tym nie płacę składek zus. Czy mogę płacić składkę zdrowotna i co muszę wypełnić (jaki druk), aby mieć zagwarantowaną opiekę medyczną?

 

Odpowiedź:

Okres zawieszenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jest okresem, za który nie odprowadza się obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne jak również ubezpieczenie zdrowotne.
 
W przypadku, kiedy ubezpieczony chce opłacać dobrowolnie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, powinien zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia w celu podpisania umowy w zakresie opłacania tej składki. Na podstawie podpisanej umowy powinien Pan wówczas dokonać zgłoszenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZZA. Od chwili zgłoszenia będzie Pan płatnikiem dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie od 01.04.2013 r. do 30.06.2013 r. wysokość tej składki wynosi: 336,67 zł. Kwota ta co kwartał ulega zmianie. Szczegółowe informacje oraz wysokość składki można uzyskać na stronie: www.nfz.gov.pl

avatardodał: