www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Nowa hala w Szczawnie i zmodernizowana pływalnia w Wałbrzychu

12.04.2013 r.

Pięć nowych hal sportowych, cztery boiska wielofunkcyjne i kapitalny remont krytej pływalni – to najważniejsze punkty zaprezentowanego dziś Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2013-2015. O szczegółowych założeniach projektu rozmawiali dziś marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.

 

 

Wizyta Minister Sportu i Turystyki, Joanny Muchy jest związana z rozpoczętymi dziś obradami Dolnośląskiego Kongresu Sportu Powszechnego. To pierwsze tak duże spotkanie mające na celu dyskusję o kondycji sportu w naszym województwie. Na poprzedzającej Kongres konferencji prasowej marszałek Jurkowlaniec przedstawił założenia Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2013-2015. Sfinansowany przez Ministerstwo Program zakłada przeznaczenie 12 mln zł na budowę kilkunastu obiektów sportowych na Dolnym Śląsku. Inwestycje, które mogą liczyć na wsparcie to:

 

– pierwsze pełnowymiarowe hale sportowe w gminach Domaniów, Jelcz-Laskowice, Malczyce, Szczawno-Zdrój i Oława;

– boiska wielofunkcyjne zlokalizowane przy szkołach w Buczynie, Rokitnicy, Lubawce i Ziębicach;

– gruntowna modernizacja krytej pływalni przy Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu, obiekt od 2009 roku jest zamknięty z uwagi na zły stan techniczny;

– szatnia i budynek sanitarny w Nowej Rudzie niezbędny do prawidłowej działalności kompleksu użytkowanego przez Klub Piłkarski „PIAST” Nowa Ruda;

 

 

Dofinansowanie otrzymają gminy, które szczególnie odczuwają brak nowoczesnej Infrastruktury sportowej. Marszałek podkreślał, że projekt ma na celu nie tylko zlikwidowanie „białych plam” na sportowej mapie Dolnego Śląska, ale przede wszystkim podniesienie w tych miejscach kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W drugiej części konferencji Minister Joanna Mucha i marszałek Jurkowlaniec podkreślili, że projekt przebudowy Polany Jakuszyckiej cieszy się pełnym wsparciem Ministerstwa i samorządu województwa.

 

 

W rozpoczętym po konferencji Kongresie wzięli także udział wicemarszałek Radosław Mołoń, reprezentujący Ministerstwo Sportu i Turystyki Artur Partyka i Sebastian Chmara oraz osoby związane ze sportem na Dolnym Śląsku. Podczas Kongresu nasze województwo miało okazję zaprezentować swój autorski projekt: „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Program zakłada wybudowanie na terenie Dolnego Śląska blisko 40 nowoczesnych obiektów lekkoatletycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. W marcu br. przedstawiciele 16 gmin i powiatów w naszym województwie otrzymali decyzję o przyznaniu dotacji na ten cel. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” to około 600 tys. zł. Niemal połowa tej kwoty to dotacja samorządu województwa. W ciągu trzech następnych lat zarząd województwa przeznaczy na realizację programu 15 mln zł.

 

 

W dalszej części obrad minister Mucha przyznała odznaczenia dla osób szczególnie zasłużonych dla sportu. Wyróżnienie otrzymali m.in. wieloletni organizator Biegu Piastów, Julian Gozdowski oraz medalista mistrzostw Europy i czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich Mieczysław Łopatka.