www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Więcej pasażerów Kolei Dolnośląskich

8.02.2013 r.

Koleje Dolnośląskie (KD) w 2012r. przewiozły 1,8 mln osób. To jest dwa razy więcej niż w 2011r. kiedy spółka odnotowała niewiele ponad 900 tys. pasażerów. W sumie w 2012r. z usług KD skorzystało dokładnie 939 570 pasażerów więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Koleje Dolnośląskie poszerzyły swoją ofertę o nowe pociągi i linie. W grudniu 2011r. uruchomiono nowe połączenia na trasach: z Wrocławia do Jelcza-Laskowic, do Wołowa, do Legnicy oraz do Zgorzelca. Dzięki nowym autobusom szynowym kupionym za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, można było uruchomić połączenie z Jeleniej Góry do Zgorzelca (grudzień 2011r.). We współpracy z województwem lubuskim uruchomiliśmy połączenie między Jelenią Górą i Zgorzelcem a Żarami. Do rozkładu jazdy powróciły również bezpośrednie pociągi z Wrocławia do Żar.

 

Od kwietnia 2013r. na trasach naszego województwa pojawi się również 5 nowych składów Kolei Dolnośląskich. Elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) kursować będą na odcinku Wrocław – Węgliniec (przez Legnicę, Bolesławiec). Osiągające prędkość do 160 km/h będą najszybszymi pociągami regionalnymi na Dolnym Śląsku.

 

Czas jazdy z Wrocławia do Węglińca skróci się dzięki temu o 25 minut. Z Wrocławia do Legnicy pojedziemy 11 minut krócej, a z Wrocławia do Bolesławca – 20 minut krócej. Średnia prędkość nowych EZT (uwzględniająca czas na hamowanie, postój i rozruch na stacjach) wyniesie ok. 90 km/h.

 

Podróż stanie się szybsza, ale i przyjemniejsza: pasażerowie będą mogli się cieszyć klimatyzacją. Wnętrze pociągu zostanie wyciszone i wyposażone w wygodne, ergonomiczne fotele. Na pokładzie działać będzie również bezprzewodowy internet. Podróżni nie będą musieli obawiać się o bezpieczeństwo, ponieważ skład będzie monitorowany. Wszystkie wagony zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

W nowej jednostce znajdzie się 212 miejsc siedzących, czyli ok. 25 więcej niż w obecnie kursujących tradycyjnych składach elektrycznych (serii EN57). Kolejna nowość to system liczenia pasażerów, który pozwoli na uzyskanie dokładniejszych danych o frekwencji w poszczególnych kursach, a to ułatwi planowanie rozkładu jazdy.

 

***

 

W 2011 roku spółka Koleje Dolnośląskie podpisała umowę na dostawę pięciu nowych pociągów – elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Zakup kosztował ponad 100 milionów złotych a 82 proc. tej kwoty pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Reszta tej kwoty pochodzi z budżetu Kolei Dolnośląskich.