www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Spotkanie autorskie Hannibala Smoke [foto]

16.01.2013 r.

10 stycznia w Ośrodku Społeczno-Kulturalnym Spółdzielnia Mieszkaniowej Podzamcze w Wałbrzychu odbyło się spotkanie autorskie Hannibala Smoke – pisarza, dziennikarza i grafika związanego z Dolnym Śląskiem. Podczas spotkania zaprezentowany został magiczny kryminał „Emplarium” w filmowej scenerii ginących pałaców Dolnego Śląska. Uczestnikom spotkania została problematyka zróżnicowanych działań i aspektów, które spowodowały degradację wielu zabytkowych dolnośląskich obiektów.

 

 

Zaprezentowane filmowe dokumenty „Zaginiona Hiroszima” i „Cicha Apokalipsa” unaoczniły przybyłym gościom ogrom poniesionych strat.

 

 

 

Od 1945 roku do dziś na Dolnym Śląsku bezpowrotnie unicestwiono około 800 zabytkowych rezydencji. Niewiele ucierpiało wskutek działań wojennych. Przede wszystkim były rozkradane, dewastowane i burzone z przyczyn narodowych, ideowych i klasowych lub dla zaspokojenia barbarzyńskiej woli zniszczenia. Przepadł wielokulturowy dorobek kilku stuleci, wspaniała architektura, niezliczone dzieła sztuki, słynne w Europie niezwykłe założenia parkowe. Dziś już nawet nie wiemy, gdzie znajdowały się niektóre dwory i pałace. Pozostały jedynie zdjęcia.

 

 

Autorska strona Hannibala Smoke: https://www.facebook.com/HanniSmoke