www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Jak kupić mieszkanie?

14.01.2013 r.

Dla wielu osób własne mieszkanie to spełnienie marzeń oraz możliwość rozpoczęcia samodzielnego życia. Własne cztery kąty to wygoda i niezależność, to jednocześnie poważna inwestycja na długie lata. Aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem trzeba zadbać o to, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? O czym powinniśmy pamiętać podczas tak ważnego zakupu?

 

Wybór odpowiedniego lokalu

Wybór odpowiedniego lokum to podstawa. Przeglądając oferty i wizytując kolejne mieszkania na sprzedaż, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy są one zgodne z naszymi preferencjami. Ważna jest zarówno lokalizacja, jak i powierzchnia mieszkania. Zbyt małe mieszkanie to mniejszy komfort dla użytkownika, zbyt duże wiąże się zaś z niepotrzebnymi kosztami. Idealne mieszkanie powinno zapewniać możliwość realizacji naszych potrzeb oraz sprawiać, że będziemy z nim chętnie spędzać czas.

 

Im więcej czasu poświęcimy na dokładne zapoznanie się z mieszkaniem i rozmieszczeniem jego pomieszczeń – tym lepiej. Dla jednych z czasem utrapieniem staje się brak oddzielnej sypialni, dla innych – zbyt ciasna kuchnia. Wchodząc do mieszkania wystawionego na sprzedaż powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy i dokonywać oceny lokalu właśnie na ich podstawie. Lepiej poświecić więcej czasu na poszukiwania, niż zaczynać urzędowanie w nowym miejscu od gruntownego remontu.

 

Cena i podpisanie umowy

Cena mieszkania oraz warunki umowy to kolejna ważna sprawa związana z kupnem własnego mieszkania. Ceny można negocjować, choć w przypadku korzystania z usług pośrednika może być to dość trudne zadanie. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie od prywatnego właściciela, możemy powalczyć o obniżenie stawki lub rozłożenie jej na korzystne dla nas raty.

 

Inną ważną sprawą, o której wiele osób zapomina, jest sprawdzenie w sądzie jego statusu prawnego. Pozwala to uniknąć w przyszłości problemów związanych z roszczeniami prawowitych właścicieli lokalu.

 

Po ustaleniu ceny oraz wszelkich formalności związanych z kupnem własnego lokum należy spisać stosowną umowę. Podpisuje się ją u notariusza, zaś wydany przez niego akt notarialny jest dowodem dla nas, że od tej chwili jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami wymarzonych czterech kątów.