www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Pokoje życzliwości już we Wrocławiu

15.12.2012 r.

Przytulne sofy, specjalna kolorowa ściana z okrągłymi półkami i dywan w szachownicę. Tak właśnie wyglądają otwarte w dwóch wrocławskich szpitalach Pokoje Życzliwości – świetlice, w których mali pacjenci będą mogli zapomnieć o chorobie, rozłące z rodzicami i szarym szpitalnym życiu.

Pokoje Życzliwości to inicjatywa Stowarzyszenia Pozytywne.com, którego celem jest chęć promowania optymizmu i radości. Tym razem odrobinę radości członkowie Stowarzyszenia chcą podarować przebywającym w szpitalach dzieciom. W świeżo oddanych świetlicach dzieci będą mogły nie tylko się bawić, grać w gry, czy korzystać ze sprzętu komputerowego, ale będą miały też możliwość wzięcia udziału w zabawach i warsztatach organizowanych przez animatorów.

 

– Chodzi nam przede wszystkim o to, aby dzieci, które trafiają do szpitala, miały możliwość zapomnienia o miejscu, w którym są – mówi Tomasz Żołyniak, ze Stowarzyszenia Pozytywne.com, który jest pomysłodawcą akcji.

Pokój wg projektu dzieli się na cztery strefy: artysty, zabaw, edukacji oraz czytelnię. Wykorzystane zostały rozwiązania własne, co sprawia, że wystrój jest autorski i jedyny w swoim rodzaju. „Elementy wyposażenia są bezpieczne dla dzieci, mają ergonomiczną oraz nowoczesną formę” – podkreśla Katarzyna Kowalik, architekt wnętrz, która wygrała konkurs na projekt pokoju. Ciekawym miejscem jest dywan w szachownicę. „Dzieci mogą tu zagrać w wielkie warcaby, ale mogą też bezpiecznie bawić się na miękkim dywanie” – dodała Kowalik.

– Kiedy Stowarzyszenie Pozytywne.com zgłosiło się do nas z prośbą o sponsorowanie pierwszego z kilkudziesięciu w całej Polsce Pokoi Życzliwości, nie zastanawialiśmy się długo. Było to dla nas oczywiste, że chcemy pomagać małym pacjentom i zrobić dla nich coś pozytywnego – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dzięki pomocy finansowej Krajowego Rejestru Długów w szpitalu im Falkiewicza we Wrocławiu została zaplanowana, wybudowana od podstaw i odpowiednio wyposażona 28-metrowa świetlica, w której mali pacjenci mogą spędzać miłe godziny na lekturze i zabawie. Sponsorem drugiego, otwartego w szpitalu na ulicy Kamieńskiego pokoju jest Rzetelna Firma, organizatora programu pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski. Stowarzyszenie planuje wyposażyć w ten sposób 300 świetlic na oddziałach dziecięcych w całej Polsce. Pomocy przy zdobywaniu funduszy członkom Stowarzyszenia udzielać będzie Rzetelna Firma, która będzie zachęcać polskie przedsiębiorstwa do wsparcia tej inicjatywy.

Pokoje Życzliwości to akcja związana z obchodami Dnia Życzliwości, którego inicjatorem jest Biuro Promocji Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Święto to obchodzone jest przez wrocławian od 7 lat, zawsze 21 listopada, i ma na celu propagowanie życzliwości wśród ludzi. Na stronie www.dzienzyczliwosci.pl trwa akcja zbierania podpisów, aby 21 listopada stał się oficjalnym Dniem Życzliwości.