www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Wałbrzyszanin na Wyspach [foto]

14.12.2012 r.

Od Pana Krzysztofa  mamy fotki i relację z Wysp Brytyjskich, a dokładniej z Muzeum Lotnictwa w Duxford. Jest to największe muzeum lotnictwa na Wyspach. Są tam samoloty zdolne do lotu jak i już tylko muzealne. Co roku odbywają się tam wielkie pokazy lotnicze z udziałem samolotów zagranicznych. Miał okazję zobaczyć olbrzymiego B-52, SR 71 i wiele innych maszyn. Na YouTube jest film z jego przylotu na to lotnisko. Również miał okazję zwiedzić na zewnątrz jak i wewnątrz samolot Concorde.

 

 

Wojskowe lotnisko w Duxford jest jednym z pierwszych zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Powstało podczas I wojny światowej. Po utworzeniu, w 1918, RAF (z połączenia RNAS (Royal Naval Air Service) i RFC (Royal Flying Corps) lotnisko w Duxford funkcjonowało początkowo jako baza szkoleniowa sił powietrznych. Lotniskiem myśliwskim Duxford zostało w 1924 goszcząc dywizjony 19, 29 i III. Kiedy rozpoczęła się era myśliwców ponaddźwiękowych, ze względu na położenie lotniska nie zdecydowano się na kosztowne modernizacje wymagane dla obsługi tego typu samolotów. Wojsko opuściło Duxford w 1961.

 

 

W 1977 Duxford przekształcono w muzeum lotnictwa.

 

 

Dziś można w Duxford podziwiać kolekcję lotniczą obejmującą zarówno samoloty z okresu I i II wojny światowej jak i egzemplarze wojskowych i cywilnych maszyn odrzutowych, m.in.: Concorde’a (jedna z maszyn testowych początkowej serii), bombowiec Vulcan, różne modele pasażerskich Avro.

 

Nadesłane – zapraszamy do kontaktu pod biuro<at>nasz.walbrzych.pl