www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych [foto]

10.12.2012 r.

W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu 3 grudnia 2012 z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zostały zainaugurowane obchody Dni Osób z Niepełnosprawnością. Otwarta została również wystawa fotograficzna poświęcona aktywności niepełnosprawnych uczniów tej szkoły. Zdjęcia z wystawy przedstawiają m.in. udział uczniów w zawodach sportowych, turniejach, zajęciach specjalistycznych organizowanych w szkole (m.in. dogoterapii). W klasach trzecich nauczania zintegrowanego uczniowie gimnazjum przeprowadzili lekcje na temat osób z niepełnosprawnością, natomiast uczniowie klas 1-3 SP zorganizowali kiermasz ciast, z którego dochód został przekazany na rzecz Stowarzyszenia „Bez barier” działającego przy ZSzOI.

 

Dnia 4 grudnia odbył się Turniej Integracyjny. Rozpoczął go mecz koszykówki rozegrany na wózkach pomiędzy reprezentacją Stowarzyszenia „Mogę Wszystko” a uczniami Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 9. W turnieju wzięło udział prawie 50 uczniów, w tym 32 z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Uczniowie podzieleni byli na cztery zespoły, z których każdy musiał wykonać szereg konkurencji. Zmaganiom zawodników towarzyszyła ponad 250 osobowa grupa kibiców przebranych w różnokolorowe stroje, z transparentami i pomponami. Podczas podsumowania wyników młodzi zawodnicy otrzymali pamiątkowe złote medale ufundowane przez OSIR w Wałbrzychu oraz upominki i słodycze. Impreza zakończona została przedstawieniem teatralnym pt. „Łezka”, przygotowanym przez grupę teatralną „Bez komentarza”.

W środę 5 grudnia wszyscy uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum wzięli udział w projekcji filmów opowiadających o życiu i funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością. Wyświetlono m.in. film w reżyserii Pawła Jeleńskiego pt. „Jest nas 6 milionów”.

Obchodzone Dni Osób z Niepełnosprawnością miały na celu zwrócenie uwagi na obecność wśród nas osób z niepełnosprawnością (fizyczną, psychiczną, sensoryczną) oraz ich praw do godnego życia i równego traktowania przez społeczeństwo.

 

Informacja nadesłana – zachęcamy do kontaktu pod adresem [email protected]