www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Dwie ofiary śmiertelne zatrucia czadem

30.11.2012 r.

Dwie starsze osoby zatruły się śœmiertelnie tlenkiem węgla w mieszkaniu w kamienicy przy ulicy Niepodległości – poinformował w czwartek rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa.

 

– Sąsiedzi poinformowali policję, że nie mogą dostać się do starszych ludzi, którzy mieszkali na drugim piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Niepodległości – mówi Krzysztof Gielsa, rzecznik dolnośląskiej straży pożarnej. – Policjanci wezwali strażaków. Ci wyważyli drzwi. Okazało się, że w mieszkaniu są zwłoki kobiety i mężczyzny – w wieku około 65 lat – oraz ich psa – dodaje rzecznik. W domu ulatniał się czad. 5 osób trafiło do szpitala

 

Strażacy nie ewakuowali pozostałych mieszkańców, bo jak twierdzą, nie ma już zagrożenia zatrucia czadem.

 

Na miejsce tragedii przyjechali: policja, prokurator oraz dwa zastępy strażaków.

 

Zabójczy czad

 

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

 

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozlunić jej ubranie, wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.