www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Sporo zmian w Pałacu w Morawie

23.11.2012 r.

W neoklasycznym Pałacu w Morawie koło Strzegomia oraz jego otoczeniu zaszło w ostatnim czasie sporo zmian. W listopadzie zakończył się remont dachu, a w parku przeprowadzono kolejny etap prac na przywróceniem jego dawnej świetności oraz zainstalowano tablice informacyjne dla odwiedzających go turystów.

Fundacja Św. Jadwigi z Morawy od pięciu lat starała się o uratowanie należącego do niej neoklasycznego pałacu. Budynek był bardzo mocno zagrożony. Stary dach nie był już szczelny i nie powstrzymywał deszczu przed wdzieraniem się do środka. Szkody były już widoczne gołym okiem i stawiały pod znakiem zapytania dalszą działalność charytatywnego przedszkola i międzynarodowego ośrodka edukacyjnego, które działają w pałacu.

 

– Remont dachu umożliwiło wspólne działanie pod hasłem „Razem jesteśmy silni” polskich i niemieckich partnerów. Ze strony polskiej przedsięwzięcie wsparli: Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, gmina Strzegom, Fundacja Polska Miedź w Lubinie, natomiast z niemieckiej strony: Fundacja Eryki-Simon Fundacja Redel Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury z siedzibą w niemieckiej części Zgorzelca ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz inni prywatni ofiarodawcy z Niemiec – wyjaśnia Thesi von Werner z Fundacji Św. Jadwigi.

W listopadzie przeprowadzono również kolejny etap prac w przypałacowym parku. Podczas zorganizowanych warsztatów uczniowie z profilowanego Zespołu Szkół w Mokrzeszowie, z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu oraz miłośnicy parku w Morawie wspólnie pracowali nad przywróceniem jego dawnej świetności. Odtworzono dalsze okna widokowe wzdłuż rzeki Strzegomki, skoszono łąki, zabezpieczono wartościowy zbiór krzewów i kontynuowano prace nad zbudowaną w zeszłym roku nadbrzeżną promenadą. Odtworzony oraz oddany do użytku został również jeden z mostków.

 

 

W pracach pod kierownictwem Ekkeharda Brukscha, wieloletniego inspektora parku w niemieckim Mużakowie, który jest jednocześnie patronem parku w Morawie, uczestniczyło ponad 100 osób.

 

 

Zwieńczeniem tegorocznych warsztatów w Morawie było ustawienie w parku tablic informacyjnych dla zwiedzających o szczególnych walorach parku.

Projekt ten był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.