www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Rehabilitacja neurologiczna – czym się odznacza?

20.07.2016 r.
źródło: the-first.pl

źródło: the-first.pl

Pojęcie rehabilitacji bardzo często jest mylnie rozumiane. Wynika to z tego, że stało się ono obecnie wręcz nadużywane. Bardzo wiele osób, nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, jak ważna jest obecnie właśnie rehabilitacja, a nie na przykład fizjoterapia czy jakakolwiek inna terapia, która może i jest pokrewna z rehabilitacją, jednakże nie jest samą w sobie rehabilitacją. Musimy bardzo wyraźnie te pojęcia od siebie oddzielać. W przeciwnym wypadku, może dojść do znacznego nierozumienia – zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. A taka sytuacja w żaden sposób nie będzie sprzyjała dochodzeniu przez nas do zdrowia.

Rehabilitacja czyli naprawianie uszkodzonego

Jeśli mówimy o rehabilitacji, musimy przede wszystkim wiedzieć, czego dokładnie dotyczy samo pojęcie. Otóż najprościej rzecz ujmując, rehabilitacją nazywamy nic innego, jak tylko „dochodzenie do właściwej sprawności fizycznej”. Kiedy doznamy jakiegoś urazu, który w znacznym stopniu będzie nam utrudniał poruszanie się, czy też poruszanie konkretną częścią ciała, wówczas możemy mówić o potrzebie rehabilitacji. W każdym innym wypadku takie pojęcie nie może być użyte, jeśli mowa o medycynie.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna, jest jednym z odłamów rehabilitacji medycznej. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na to, jaką posiada ona nazwę, możemy jedynie mówić o „naprawianiu” uszkodzonego narządu. W przypadku schorzeń natury neurologicznej, przyczyna uszkodzenia, najpewniej leży w połączeniach neurologicznych naszego organizmu. Rehabilitacja neurologiczna, powinna się zatem opierać na likwidowaniu przyczyny powstałego problemu. W dużej mierze, przez to jest ona znacznie bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o sam proces, aniżeli ta rehabilitacja tradycyjna. Ruszanie oraz odpowiednie stymulowanie uszkodzonych części ciała, to zaledwie jedna druga procesu rehabilitacji neurologicznej.

Bardzo dobra oferta na sprzęt i usługi rehabilitacyjne na http://www.kalmed.pl/oferta. Zobacz!

Jeśli zatem rozważamy rehabilitację neurologiczną, musimy w pierwszej kolejności skonsultować się z odpowiednim specjalistą, jeśli chodzi o jej prowadzenie. Jeśli bowiem zabierzemy się za tego typu rehabilitację bez jakiegokolwiek przygotowania, możemy wyrządzić sobie takim działaniem znaczne szkody.