www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Po co nam biznesplan?

9.07.2016 r.

Błędne myślenie wielu osób na temat biznesplanu powoduje, że jest on traktowany jak przykry i często zbędny obowiązek podczas tworzenia działalności lub planowania zarządzania projektem. Tak naprawdę jest to niezbędne narzędzie, które pozwoli nam odpowiednio przygotować się do działań i określić co musimy zrobić zanim zabierzemy się do pracy. Dodatkowo sporządzenie biznesplanu zniweluje wątpliwości wśród pracowników, ponieważ każdy będzie miał jasno określone cele i rezultaty do jakich dąży firma.

źródło: the-first.pl

źródło: the-first.pl

Co to jest biznesplan?

Biznesplan to opis, charakterystyka celów przedsiębiorstwa, zarówno tych krótkoterminowych jak i długoterminowych. Ponadto dobrze sporządzony biznesplan zawiera również opis oferowanych usług lub produktu, charakterystykę przedsiębiorstwa, prognozę zarządzania środkami finansowymi  oraz szanse i zagrożenia, które stoją przed firmą. Biznesplan tworzony jest nie tylko dla całego przedsiębiorstwa, ale również podczas realizacji mniejszych projektów.

Zarządzanie projektem bez biznesplanu

Zarządzanie projektem bez biznesplanu może przynieść bardzo negatywne skutki dla naszych działań. Biznesplan sporządzamy w celu wyeliminowania zagrożeń, które mogą stanąć nam na drodze do celu. Bez takiej analizy skazujemy samych siebie na podążanie w wielką niewiadomą. Drogą do celu będzie zamglona, a Ty ryzykujesz powodzenie swojego projektu.

Zleć biznesplan

Jeżeli masz większy budżet i pewność, że nie wykorzystasz go podczas realizacji projektu, możesz zlecić stworzenie biznesplanu firmie zewnętrznej. Zaoszczędzisz czas i będziesz miał pewność, że Twoja firma lub projekt są w dobrych rękach. Postaw na profesjonalistów i pamiętaj, że powierzasz im ważną część swoich działań. Potrzebny jest też bardzo dobry analityk biznesowy. Wiadomo, że sporządzanie biznesplanu jest czasochłonne i nie należy do przyjemnych. Czasami jednak warto poświęcić kilka godzin i zrealizować go. Unikniesz niepowodzeń czyhających w przyszłości, a być może podczas analizy sytuacji, dostrzeżesz jakąś szanse na rozwój. Twój szef na pewno doceni takie starania. Bądź profesjonalistą.