www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Od grudnia więcej pociągów do Wrocławia?

11.04.2016 r.

Z Wałbrzycha do Wrocławia 20 połączeń kolejowych zamiast 16? Centrum Zrównoważonego Transportu promuje projekt znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie dolnośląskim od grudnia 2016 r.

Proponowane częstotliwości kursowania pociągów (źródło: czt.org.pl)

Proponowane częstotliwości kursowania pociągów (źródło: czt.org.pl)

CZT w ramach projektu „Kolej na dobrą Kolej” opracowało plan optymalizacji przewozów kolejowych w województwie dolnośląskim. Teraz zbiera podpisy za wdrożeniem go od grudniowej zmiany rozkładu jazdy.

Plan opracowany przez CZT zakłada zwiększenie liczby pociągów kursujących w województwie o 18% i wprowadzenie cyklicznych rozkładów jazdy, zapewniających częstotliwość co godzinę przez cały dzień na większości linii, z zagęszczeniem w szczytach do co pół godziny na odcinkach wokół Wrocławia. Na najbardziej peryferyjnych liniach częstotliwość nie byłaby niższa niż co 2 godziny.

Postój Pendolino na stacji Wałbrzych Miasto podczas testowego przejazdu (7 kwietnia 2016 r.) [fot. FK]

Postój Pendolino na stacji Wałbrzych Miasto podczas testowego przejazdu (7 kwietnia 2016 r.) [fot. FK]

Projekt CZT oznaczałby wprowadzenie standardu znanego z innych krajów Europy, gdzie nie występują takie sytuacje, że na trasach łączących kilkudziesięcio- i ponad stutysięczne miasta przerwy między pociągami wynoszą wiele godzin. W większości krajów UE pociągi jeżdżą od rana do wieczora co godzinę lub częściej. Tak kolej funkcjonuje w Niemczech czy Austrii, ale także w Czechach czy na Węgrzech.

czytaj więcej na: czt.org.pl