www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Mieszkańcy protesują przeciwko tajemniczej instalacji

7.04.2016 r.

Mieszkańcy protesują przeciwko tajemniczej instalacjiGrupa mieszkańców Kamiennej Góry protestuje przeciwko planom budowy instalacji do produkcji gruntu antropogenicznego i kompozytu mineralno-organicznego, która ma być zlokalizowana w obrębie Ptaszkowa, przy drodze prowadzącej do Wałbrzycha.

Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja ta będzie zagrażała ich zdrowiu, a nawet życiu. Instalacja naruszy równowagę przyrodniczą, doprowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza. Jej skutkiem ubocznym będzie produkcja szkodliwych, o bardzo nieprzyjemnym zapachu gazów, które dostaną się do powietrza, co będzie niezwykle uciążliwe dla mieszkańców nie tylko Kamiennej Góry, ale także Borówna i Czarnego Boru.

Inwestycja ta ma znajdować się w sąsiedztwie: Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Obszaru Natura 2000 Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie.

Tylko do dziś protesty w tej sprawie można składać do Urzędu Gminy Kamienna Góra. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, oprócz mieszkańców w sprawę zaangażowało się kamiennogórskie nadleśnictwo oraz Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji. Protest w Urzędzie Gminy złożył także radny powiatu wałbrzyskiego Jarosław Buzarewicz.

Teren ten bezpośrednio przylega do obszarów gminy Czarny Bór, stąd moje zainteresowanie problemem. Pochodzę z Kamiennej Góry i nadal interesuję się tym, co dzieje się w rodzinnym mieście. Swój protest złożyłem w związku z licznymi interwencjami mieszkańców Czarnego Boru i Borówna – mówi radny Jarosław Buzarewicz.

Protestujący twierdzą, że budowa instalacji negatywnie wpłynie nie tylko na jakość życia ludzi. Doprowadzi do spadku cen działek i nieruchomości. Kolejnym problemem będzie eksploatacja dróg przez tiry transportujące odpady i gotowe produkty wytwórni.

Jarosław Buzarewicz, radny powiatu wałbrzyskiego