www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

W okolicach Wałbrzycha znaleziono średniowieczne monety

7.02.2016 r.
źródło: walbrzych.eu

źródło: walbrzych.eu

Do znalezienia cennych, średniowiecznych tzw. groszy praskich doszło w okolicach Wałbrzycha i Boguszowa-Gorców. Mężczyzna spacerował w lesie i zauważył wystające z ziemi gliniane naczynie. Obok odkrył drugi gliniany dzban. W obu naczyniach było w sumie ponad 1600 tzw. groszy praskich – średniowiecznych monet o dużej wartości historycznej i numizmatycznej. Cenne są również oba średniowieczne naczynia gliniane.

Znalazca przekazał naczynia z monetami władzom samorządowym Wałbrzycha. Wskazał też miejsce znaleziska i poinformował, że nie chce nagrody za znalezienie oraz pragnie zachować anonimowość.

Wojewódzka konserwator zabytków we Wrocławiu Barbara Nowak-Obelinda powiedziała, że zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody znalazcy monet.

źródło: walbrzych.eu

„Taka postawa zasługuje na wyróżnienie, ponieważ w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z prawdziwą gorączką złota w tej okolicy związaną też z tzw. złotym pociągiem. Wiele osób poszukuje tu skarbów, dokonano zgłoszeń kilkudziesięciu miejsc na poczet ewentualnej nagrody, gdyby tam coś cennego znaleziono. Dlatego warto wyróżnić odmienną postawę znalazcy monet” – powiedziała Nowak-Obelinda.

czytaj więcej na: portalsamorzadowy.pl