www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Nowy rok – nowe szkolne postanowienia

31.12.2015 r.

Początek stycznia to okres podejmowania różnych decyzji, związanych z poprawą naszego losu. Dotyczy to także uczniów, którzy zwykle w okolicach Sylwestra obiecują sobie solennie, że wreszcie będą regularnie odrabiać zadania i uczyć się do klasówek. Często jednak zapał ginie już w pierwszym tygodniu po powrocie do szkoły po przerwie świątecznej. Jak go utrzymać?

Schüler heben Hände im Unterricht - Viele Schüler heben ihre Hände im Unterricht

Przede wszystkim warto realnie ocenić swoje postanowienia i dać im odpowiedni kształt. Jak to zrobić zdradza nam Ewa Kamińska, nauczycielka i korepetytorka z Edun Korepetycje w Wałbrzychu.

Nie marzenia, a konkretne cele
Kluczem do sukcesu, zdaniem pani Ewy, jest ubranie marzeń i zamierzeń w mierzalne cele. Nie „poprawię się z angielskiego”, ale „będę się uczyć angielskiego godzinę tygodniowo”, nie „przyłożę się do nauki”, ale „codziennie o 17 siadam do zadań domowych i je odrabiam na bieżąco”. Swoje zamierzenia należy dokładnie określić pod następującymi aspektami:

  • Co chcę robić (czytać lektury, odrabiać zadania domowe czy uczyć się słówek)?
  • Jak długo i jak często (raz w tygodniu, codziennie, kwadrans czy dwie godziny)?
  • Jaki to ma dać wymierzalny efekt (lepsze oceny, zaliczone sprawdziany, realizacja np. powtórek do matury)?

Im konkretniejsze kształty przybiorą nasze postanowienia, tym trudniej będzie nam z nich zrezygnować.

Nawyk tworzy się przez 3-4 tygodnie
Skuteczna nauka niekoniecznie wynika z dużego talentu i inteligencji, równie dużo w niej regularnej pracy, mówi pani Ewa. By osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w szkole tak naprawdę nie trzeba spędzać całych popołudni nad książkami. Lepiej uczyć się mniej, ale codziennie. Jakie metody warto zastosować?

„Warto wybrać sobie stałą porę na naukę, na przykład codziennie o 19.00, w stałym miejscu. Jeśli wytworzymy w sobie nawyk regularnej pracy – nie będzie ona stanowiła dla nas trudności, z łatwością będziemy zabierać się za powtórki. Ja zwykle zalecam jeszcze swoim uczniom być krok do przodu – zazwyczaj nauczyciele realizują program według podręcznika. Przeczytanie dzień przed tematu kolejnej lekcji sprawi, że lepiej zrozumiemy jej treść, więcej zapamiętamy, a to oznacza mniej nauki. Tak samo jest z uważaniem na lekcji – wiele osób przychodzi na korepetycje i nawet nie wie, co aktualnie omawiają w szkole. Skupienie się na temacie lekcji i słuchanie nauczyciela to tak naprawdę o połowę mniej pracy w domu lub na dodatkowych korepetycjach.”- mówi Kamińska. Zaleca także wytrwałość. „Pamiętajmy, że nasze postanowienia coś nam mają dać, wspomóc w dążeniu do jakiegoś wyniku. To właśnie o wyniku należy myśleć, gdy mamy ochotę się poddać, zrezygnować z planu, pójść spać. To właśnie wizja sukcesu motywuje nas najbardziej i warto o niej pamiętać, nie tylko z okazji Nowego Roku”.

Przyjdź na darmową lekcję – zaproszenie
Edun Korepetycje w Wałbrzychu oferuje darmową lekcję każdemu nowemu uczniowi – przyjdź na korepetycje z wybranego przedmiotu, zwiększ swoje szanse na lepsze oceny.