www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Roman Szełemej: potrzebna nam realna pomoc, a nie zabiegi wizerunkowe

20.11.2015 r.
Roman Szełemej (źródło: www.facebook.com/roman.szelemej)

Roman Szełemej (źródło: www.facebook.com/roman.szelemej)

Przywrócenie statusu miasta wojewódzkiego jest zabiegiem raczej o charakterze wizerunkowym. Oczekujemy realnej pomocy o charakterze programowym, finansowym, a nie tworzenia kolejnej administracji – twierdzi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha (PO).

Za sprawą zapowiedzi PiS wróciła dyskusja o byłych miastach wojewódzkich. Jak z perspektywy czasu ocenia pan reformę administracyjną, która pozbawiła m.in. Wałbrzych statusu stolicy województwa?

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha: Utrata statusu miasta wojewódzkiego była jednym z nieszczęść historycznych, które dotknęły nasze miasto. Wprawdzie status ten niewiele miał wspólnego z prestiżem, ale miał i ma niestety wiele wspólnego z ekonomią i demografią.

Status miasta wojewódzkiego nie gwarantował jakiegoś stałego dynamicznego rozwoju, ale jego brak dramatycznie utrudniał rozwój w najważniejszym, w moim przekonaniu, okresie dla rozwoju miast polskich czyli na początku XXI w. To był czas przygotowywania projektów przedakcesyjnych do pierwszej perspektywy finansowej i skok cywilizacyjny, jakiego wtedy miasta polskie dokonały, właściwie ukształtował ich obecną pozycję.

Brak statusu miasta wojewódzkiego dramatycznie utrudnił chociażby sięganie po środki unijne, ograniczył znacznie dochody tychże miast. Musiały one walczyć z degradacją, niż się rozwijać.

czytaj więcej na: portalsamorzadowy.pl