www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Udane wakacje? Wypłacaj środki bez opłat za granicą

30.09.2015 r.

Bankomat (Getin Noble Bank SA)Planujesz wyjazd za granicę? To świetnie! Wakacje to przecież idealny czas, by zobaczyć trochę świata. Pamiętaj jednak, by przed podróżą nie tylko spakować walizki, zarezerwować lot i hotel, ale także mieć przy sobie trochę grosza, niekoniecznie w kieszeni. Z naszym materiałem dowiesz się, dlaczego nie warto nosić przy sobie zbyt dużych kwot pieniędzy i gdzie warto je w tym czasie przechowywać, by mimo to, zawsze mieć je pod ręką.

Nie noś przy sobie gotówki!
Największym błędem popełnianym przez wszystkich turystów wyjeżdżających za granicę na wakacje jest noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Chociaż może im się wydawać, że są na tyle uważni, by ustrzec się przed atakiem złodzieja, tragedia może przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, moment ten może pozostać niezauważony do chwili, gdy trzeba będzie zapłacić za jedzenie czy wejście do muzeum. Zamiast więc przysparzać sobie więcej kłopotów i borykać się z policją w obcym kraju, nie kuśmy złodzieja i okazji. Oczywiście, dobrze jest mieć przy sobie jakąś gotówkę zawsze, eksperci ostrzegają jednak, by nie były to zbyt wysokie nominały. Im drobniejsze będą tym lepiej. Ważne jest również, by mieć je schowane w różnych miejscach, dzięki czemu, nawet jeśli przydarzy nam się przykra sytuacja, nie pozostaniemy całkowicie bez środków pieniężnych w obcym kraju. Sposobem mogą być zarówno portfele, nerki, dodatkowe kieszenie w plecakach czy torbach, ale także specjalne paski czy bidony, które pozwolą na „schowanie” pieniędzy przed kieszonkowcem.

Wypłacanie pieniędzy za granicą bez prowizji
Wielu Polaków podczas urlopu za granicą korzysta z kart płatniczych i wypłaca z bankomatów potrzebną gotówkę na bieżąco. Mogą się więc mocno zdziwić Ci, którzy nie wiedzieli o tym, że znaczna część takich transakcji wiąże się ze sporą prowizją pobieraną przez różne banki. Polityka takich placówek jest różnoraka – czasem pobierają procent od wybieranej kwoty, czasem opłata jest stała. Zanim więc wypłacisz za granicą pieniądze z bankomatu (czy to ze swojego tradycyjnego konta czy walutowego) upewnij się jeszcze przed wyjazdem, jakie warunki zapewnia Ci twój bank. Coraz większa liczba banków decyduje się na wprowadzenie korzystania z zagranicznych bankomatów zupełnie bez prowizji i naliczanych opłat, tak jak Getin Bank, dzięki czemu możesz cieszyć się udanymi wakacjami bez żadnych trosk i kłopotów.

Płatności bezgotówkowe za granicą
Eksperci podkreślają także, że rozsądnym rozwiązaniem jest założenie sobie np. karty debetowej do bezpłatnego rachunku walutowego (dzięki czemu płacimy bezpośrednio w walucie transakcji i nie płacimy za przewalutowanie) i zamiast wypłacać z niej pieniądze, płacić nią w sklepach i innych punktach handlowych. Równie istotne jest, by nigdy nie wypłacać gotówki z kart kredytowych! Najczęściej tego typu transakcje obciążane się nie tylko wysokimi prowizjami, ale także naliczaniem odsetek od kredytu już od momentu wypłaty pieniędzy.

Przed wyjazdem nie zapomnij także, by sprawdzić, czy nowa karta (jeśli taką założyłeś) działa i czy można nią płacić i wypłacać pieniądze. Zaufaj sprawdzonym organizacjom płatniczym, jak Visa czy MasterCard, których karty honorowane są na całym świecie. Jeśli masz taką możliwość zaopatrz się dwie lub trzy karty płatnicze, które pomogą zabezpieczyć się w nieoczekiwanych sytuacjach.

Dowiedz się więcej na GetinBank.pl