www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

SSE: więcej minusów, niż plusów?

20.07.2015 r.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (źródło: invest-park.com.pl)

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (źródło: invest-park.com.pl)

Specjalne strefy ekonomiczne mają działać w Polsce do 2026 r. Choć wiele samorządów szczyci się swoimi SSE to jednak eksperci są w stosunku do nich krytyczni.

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić biznes, uzyskując zwolnienia z podatku dochodowego. W Polsce działa ich obecnie czternaście.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan uważa, że strefy w przeszłości były nam potrzebne – żeby przyciągnąć kapitał zagraniczny. Jednak obecnie – jak mówi – są formą nieuczciwej konkurencji, bo pozycja działających w nich firm jest lepsza niż tych, które są poza strefami. „Cała Polska powinna być strefą ekonomiczną i wszyscy powinni konkurować ze sobą na tych samych zasadach”.

Jak dodaje, kiedyś strefy tworzone były w regionach z dużym bezrobociem i dlatego zgadzano się na powstawanie tam miejsc pracy o „niskiej jakości”.

„To jednak przeszłość. Jeśli popatrzymy na obecny stan polskiej gospodarki, to jej problemem nie jest brak miejsc pracy, ale jakość miejsc pracy. Młodzi ludzie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii nie dlatego, że nie mogą znaleźć zatrudnienia, ale dlatego, że nie mogą znaleźć satysfakcjonujących ich miejsc pracy. Polska powinna przejść od promowania liczby miejsc pracy do premiowania jakości miejsc pracy” – powiedział.

czytaj więcej na: portalsamorzadowy.pl