www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Nowe wykorzystanie technologii 3D w medycynie

2.06.2015 r.

Jak wiadomo, medycyna jest tym obszarem, który bardzo szybko zaczął korzystać z możliwości drukarek 3D. Druk w technologii przestrzennej pomógł w stworzeniu bardzo precyzyjnych protez, które pomagają osobom niepełnosprawnym, umożliwił drukowanie bardzo dokładnych narządów, dzięki którym przeszczepy stały się znacznie prostsze. Dzisiaj medycyna może pochwalić się kolejnymi już sukcesami dzięki wykorzystaniu drukarki 3D.

Tym razem druk 3D wpłyną bardzo korzystnie na funkcjonowanie osób niewidomych. Dzięki drukarce 3D można było stworzyć specjalne urządzenie o de facto niewielkich rozmiarach, ale pozwalające niewidomym na znaczne poprawienie komfortu i jakości życia – mowa o FingerReaderze. Urządzenie to wygląda jak nakładka na palec. Dzięki zamontowanej w niej kamerce, niewidomy może przeczytać każdą książkę! Kamerka odczytuje tekst, a później przetwarza go – odczytywany jest na głos za pomocą syntezatora mowa. Dzięki specjalnym wibracjom na pierścieniu, osoba czytająca nie zgubi linijki. Udogodnienie to jest naprawdę duże, ponieważ zakup książek pisanych w języku Braille’a nie są tak łatwo dostępne, jak te klasyczne. O ile lektury szkolne, czy wielkie dzieła polskie są dostępne, to z literaturą fachową, naukowa, publicystyczną czy rozrywkową są już kłopoty – a dostęp do nich chce mieć każdy, bez względu na stan swojego zdrowia. Niestety aparat ma jedną wadę, nie można za jego pomocą odczytywać tekstów z tabletów czy smartfonów. Jednak tutaj z pomocą przychodzi innowacyjna technologia, która pozwala na zainstalowanie specjalnych programów w urządzeniach, pozwalających na odczytywanie tekstu.

Nowe wykorzystanie technologii 3D w medycynie

Realna pomoc

Druk 3D wykorzystywany jest również do tworzenia aparatów słuchowych. Oczywiście, aparaty tworzone były do dawna i ich produkcja mogłaby być hurtowa. Niestety, rozbój medycyny sprawił, że doskonale znane są już różne schorzenia. Nie każdy z pacjentów może mieć ten sam aparat słuchowy – każda wada wymaga wyspecjalizowanego sprzętu. Dlatego właśnie tak dobrze sprawdzają się drukarki 3D – mogą one bardzo dokładnie i precyzyjnie wydrukować każdy sprzęt – spersonalizowany – wystarczy, aby był odpowiednio zaprojektowany. Jak wygląda tworzenie specjalnych aparatów słuchowych zaprojektowanych dla konkretnej osoby? Do jej ucha wlewa się sylikon, a otrzymana forma zostaje zeskanowana w technologii 3D, a następnie poddana obróbkom i modelowaniu. Następnie zostaje wydrukowana – powstaje tak idealny aparat słuchowy, który jest komfortowi i dopasowany do konkretnych potrzeb pacjenta.

W ostatnim czasie Druk 3D może pochwalić się również rozwiązaniami medycznymi, które pomagają osobom z różnymi przykurczami mięśni, niedowładami czy sztywnością stawów. Drukuje się bowiem egzoszkielet WREX, dzięki którym chory może się poruszać. Oczywiście, można byłoby stworzyć taki szkielet za pomocą metod klasycznych, jednak druk 3D znacznie obniżył koszty importu drogich części. Jest to szczególnie ważne, kiedy egzoszkielet ma być przeznaczony dla małego dziecka, które rośnie.

W ciągu kilku najbliższych lat planowane są kolejne rewolucyjne sposoby leczenia i pomagania osobom cierpiącym za pomącą technologii przestrzennej. Pomysłów jest wiele, istotne jest jednak to, aby weszły one do naszego codziennego życia na większą skalę.