www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Aranżacja wnętrza a wybór projektu domu

5.05.2015 r.

Okres wiosenny to czas, gdy wiele osób przystępuje do realizacji swojego marzenia – budowy domu dla rodziny. Jednym z pierwszych kroków na tej drodze jest wybór gotowego projektu domu. Na tym etapie warto mieć już poczynione plany odnośnie aranżacji wnętrza i uwzględnić je wybierając projekt. Dlaczego?

Niektórzy uważają, że najpierw trzeba podjąć te najważniejsze decyzje – do których zaliczają właśnie wybór projektu, a detale – czyli m.in. plany aranżacji wnętrza – pozostawić na jeden z końcowych etapów budowy domu. Nic bardziej mylnego. Po wybudowaniu domu okazuje się bowiem, że aranżacja wnętrza wcale nie jest takim mało znaczącym detalem. Przecież od wystroju poszczególnych pomieszczeń zależy przede wszystkim to, jak się będziemy czuli w SWOIM domu. A niektórych rozwiązań po prostu nie da się zastosować przy konkretnym projekcie domu. Wówczas przychodzi rozczarowanie: wymorzony dom nie do końca spełnia nasze oczekiwania… Oto kilka przykładów.

Jeśli salon ma dużo przeszkleń, jest połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, a na jednej ze ścian znajduje się kominek, to nie ustawimy w nim meblościanki – w takim salonie zmieszczą się najwyżej komody lub pojedyncze witryny. Decydując się na taki projekt nie będziemy też mogli zachować klimatu dawnej kuchni, jako pomieszczenia do przygotowywania posiłków i miłego spędzania czasu z rodzinną w przytulnej atmosferze. Jeśli w sypialni nie lubimy mieć zbyt dużo mebli, a w projekcie nie było mowy o garderobie, to niestety szafa będzie musiała stanąć w sypialni. Jeśli salon ma niestandardowy kształt, jak na rzucie poniżej, to raczej nie uda nam się zastosować standardowych rozwiązań wystroju wnętrza.

dominanta.pl

Takich „jeśli” można byłoby jeszcze mnożyć. Wniosek jednak jest jasny: wybierając projekt warto wiedzieć jakie rozwiązania aranżacyjne będziemy chcieli zastosować i uwzględniać je oceniając projekty domów.

Niektóre biura projektowe wychodzą klientom na przeciw i wykonują przykładowe wizualizacje wnętrz swoich projektów. Oczywiście nie oznacza to, że wystrój wnętrza zaprezentowany na wizualizacji jest jedynym możliwym. Jednak dla osób, które mają problemy z wyobraźnią, taka „podpowiedź” może zasugerować pewne rzeczy i ułatwić wirtualną aranżację wnętrza przyszłego domu. Przykładem może być projekt Opałek.

Wizualizacja projektu domu Opałek

Wizualizacja projektu domu Opałek

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Wizualizacje wnętrza

Takie wizualizacje bardzo ułatwiają „zobaczenie” pewnych możliwości w aranżacji wnętrza lub ich braku i mogą nas ustrzec przed późniejszym rozczarowaniem. Pamiętajmy więc: zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, przemyślmy, czy układ lub wielkość pomieszczeń nie narzucają pewnych rozwiązań aranżacyjnych, które dla nas są nie do zaakceptowania. Wówczas będziemy mieli satysfakcję z realizacji projektu domu w 100% odpowiadającego naszym wyobrażeniom.