www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Do Książa wracają dzieła sztuki

10.04.2015 r.

Trudno przecenić wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w lipcu w wałbrzyskim zamku Książ. Po kilkudziesięciu latach wrócą do zamku dzieła sztuki, które niegdyś zdobiły zamkowe komnaty. We Wrocławiu zostało dzisiaj podpisane porozumienie pomiędzy Muzeum Narodowym a Zamkiem Książ, dzięki któremu w Książu, w ramach wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” będziemy mogli podziwiać 38 obrazów i dwie rzeźby.

     Nie wszystkie eksponaty w przeszłości były własnością Hochbergów. Wśród wspomnianej liczby czterdziestu dzieł sztuki, dziesięć obrazów pochodzi z kolekcji Hochbergów, cztery kolejne to barokowe portrety członków rodziny, pozostałe nawiązują swym stylem do zamkowych wnętrz i dlatego również znajdą się na wystawie.

 

 

 

     Przygotowania do wystawy trwały blisko rok, a to przede wszystkim z powodu warunków, jakie zamek musiał zapewnić przekazywanym mu dziełom sztuki. I to nie tylko warunków wystawienniczych, ale również związanych z bezpieczeństwem obrazów i rzeźb. W zamku Książ pozostaną do lipca 2019 roku, a więc przez okres czterech lat. Co stanie się z nimi później jest sprawą otwartą, miejmy nadzieję, że dzieła pozostaną w zamku na dłużej…

     – Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu działach sztuki, które chcemy zaprezentować publicznie w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to wspólnie mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu. Trawestując słowa Neila Amstronga z załogi Apollo 11 mogę rzec, że jest to doprawdy mały krok naszego muzeum, ale wielki skok dla muzealnictwa – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

     – Projekt, który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ. Nie przesadzę mówiąc, że to w Polsce precedensowe przedsięwzięcie. Chciałbym bardzo podziękować przede wszystkim Panu prof. Oszczanowskiemu, który od początku pilotował ten projekt, Pani dr Lejman, która jako kurator wystawy zmaterializowała nasz pomysł i wszystkim zaangażowanym pracownikom Muzeum i Zamku. Nie będę ukrywał, że umowa, którą podpisaliśmy to zaledwie pierwszy etap dalszych „metamorfoz” zamkowych! Już mamy wiele planów na rozwój tego projektu oraz na dalsze wzbogacanie oferty Książa – mówi Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.

 

 

     Dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu i kuratorka wystawy przybliża szczegóły związane z ekspozycją: Prezentację rozpoczniemy w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokażemy m.in. scenę z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy eksponowana będzie w salonach reprezentacyjnych 1. piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe. Kolejna część wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie stworzymy Galerię Sławnych. Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w.

     Wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” odwiedzający zamek będą mogli oglądać od 11 lipca 2015 roku do 9 lipca 2019 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl