www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Kolejne gminy w Aglomeracji Wałbrzyskiej!

1.04.2015 r.
13.05.14 Meziměstí 814.149 (fot. Phil Richards / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

13.05.14 Meziměstí 814.149 (fot. Phil Richards / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Aglomeracja Wałbrzyska poszerzy się o kolejne tereny, chęć przyłączenia się do dynamicznie rozwijającego się obszaru zintegrowanego wyraziły kolejne gminy, tym razem z Republiki Czeskiej. Mezimesti i Borumov bo o nich mowa miałyby przyłączyć się do Aglomeracji Wałbrzyskiej już od 1-go czerwca.

Jaroslav Bitnar starosta Borumova mówi: Taki krok wydaje się naturalnym w kontekście rozwoju. Już teraz ogromna liczba mieszkańców naszej gminy jeździ do wałbrzyskich sklepów, z kolei czeskie sklepy zaopatrują się w hurtowniach na terenie Polski, właściwie bliżej jest nam o wiele do Wałbrzycha niż do Hradec Kralove, a jeśli spojrzeć na przyszłe lata finansowania projektów z Unii Europejskiej to ten kierunek obrany wydaje się być jedynym słusznym.

Z kolei jeden z wałbrzyskich urzędników mówi, że procedury związane z przyłączeniem Broumova i Mezimesti nie były szczególnie trudne i skomplikowane. Przyjęte przez władze wymienionych gmin czeskich uchwały pozwoliły na zastosowanie prawa unijnego i szybkie przeprowadzenie procedur.

Prawdopodobnie będzie to pierwszy krok do ewentualnego włączenia później wymienionych terenów w skład polskich ziem. Powierzchnia Rzeczpospolitej zwiększyłaby się o około 200 km2, w tym tereny szczególnie atrakcyjne turystycznie.