www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Foto: Brama do win – Brama do Czech

4.03.2015 r.

W miniony weekend w przygranicznym mieście Mezimesti, w centrum rozrywki Walzel miała miejsce pierwsza z cyklicznych imprez winiarskich, zatytułowana Brama Win. Mieliśmy przyjemność brać w niej udział, a dla mnie jako degustatora win, szczególnie wytrawnych, była to niewątpliwie gratka.

Jako że najłatwiej u nas o wina hiszpańskie, portugalskie, francuskie, chilijskie, południowoafrykańskie czy włoskie, możliwość uczestnictwa w imprezie, podczas której była możliwość degustacji win czeskich i morawskich była bardzo interesująca.

Nie wiem dlaczego zakładałem z góry, że jako nasi sąsiedzi mają mniej słońca niż bardziej południowe kraje, to ich wina muszą być cierpkie i niesmaczne. Tym milsze było moje rozczarowanie po pierwszych łykach z serwowanych przez winiarzy specjałów.

Czeskie i morawskie wina bywają sakramencko dobre, a w sobotę spośród 53 dostępnych rodzajów trunków każdy znalazłby dla siebie coś odpowiedniego.

Imprezy winiarskie w centrum rozrywki Walzel odbywać się będą w każdą ostatnią sobotę miesiąca i na pewno warto zajrzeć, jeśli lubi się wina. Na miejscu znajduje się też restauracja, w której można smacznie zjeść smakołyki z czeskiej kuchni, a wśród nich takie nieśmiertelne hity jak knedle z gulaszem czy pavlisov, a to wszystko popić właśnie winem, czy o wiele lżejszym niż nasze czeskim piwem.

Tajniki czeskiej kuchni, win i kultury zgłębiałem z byłym piłkarzem Górnika Wałbrzych, obecnie prowadzącym firmę ZINGRO – Danielem Zinke, oraz psycholog Anną Szczepanik z Wrocławia z gabinetu  Słowo w Słowo.