www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Kominek w domu jednorodzinnym

28.02.2015 r.

Kominek w domu służy do ozdoby, ale również jest źródłem ciepła. Jeżeli w nowobudowanym domu planujemy kominek to ten fakt musimy uwzględnić już w fazie projektu, ponieważ należy dla niego zarezerwować osobny przewód kominowy.

Kominek w domu jednorodzinnymW kominku będziemy rozpalać ogień, więc należy go zbudować z cegły odpornej na działanie płomieni. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację, aby powstałe w procesie spalania szkodliwe substancje trafiały do komina, a nie rozchodziły się po pomieszczeniu mieszkalnym. Zaprawa, którą będziemy spajać cegłę, również musi być odporna na działanie ognia.

Na rynku dostępne są cegły różne cegły i inne potrzebne materiały, dlatego z zakupem na pewno nie będzie kłopotu. Należy tylko uprzedzić sprzedawcę, że kupowany przez nas materiał będzie użyty do budowy kominka.

Na obudowę wewnętrzną nakładamy warstwę zewnętrzną. Ta część kominka będzie zdobić nasz pokój/salon, postarajmy się więc aby jej wygląd harmonizował z całym pomieszczeniem, czyli podłogą, meblami i kolorem ścian. Dlatego przy okazji budowy kominka najlepiej zaprojektować wnętrze salonu i kupić do niego potrzebne sprzęty. Do zewnętrznej obudowy kominka używamy specjalnych płytek odpornych na działanie wysokich temperatur. Do przyklejenia płytek używamy specjalnej zaprawy klejowej, która również musi być odporna na wysokie temperatury.

Jeżeli sami zamierzamy wykonać nasz kominek, to projekt musi zatwierdzić kominiarz. Chodzi oczywiście o prawidłową wentylację, a nie o wygląd kominka. Czy można zainstalować kominek w domu, lub mieszkaniu już zbudowanym? Oczywiście tak, pod warunkiem, że jest wolny przewód kominowy. Jeżeli kominek budujemy w starym domu to najlepiej skonsultować to z kominiarzem. Stary, nieużywany komin może być niedrożny (zagnieździły się ptaki, powpadały cegły, itp.).

Przed przystąpieniem do budowy kominka w starym domu przewód wentylacyjny należy dokładnie oczyścić, gdy bowiem zrobimy to po wykuciu otworu to cała zawartość sadzy wpadnie do mieszkania. Po wykonaniu otworu w ścianie postępujemy tak samo jak w przypadku nowego kominka. Wymurowanie wewnętrzne i wykończenie zewnętrzne. Po wykonaniu kominka należy zabezpieczyć miejsce wokół niego. Jeżeli nie czujemy się kompetentni możemy wykonanie kominka powierzyć specjalistycznej firmie, która zatrudnia specjalistów w tej dziedzinie. W takim przypadku firma, po konsultacji załatwi wszystkie materiały oraz formalności kominiarskie i wybuduje nam kominek.

Jeżeli budujemy nowy dom z instalacją i wybudowaniem kominka nie powinno być problemu, gdyż często projekty domów jednorodzinnych mają już zaplanowany kominek.

W trakcie użytkowania kominka należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. W kominku będziemy palić ogień, iskry czy rozpalony żużel mogą z niego wypaść i spowodować pożar. Aby tego uniknąć, należy podłogę wokół kominka wykończyć materiałem niepalnym, najlepiej płytkami ceramicznymi odpornymi na działanie wysokiej temperatury. Pojemnik w którym będziemy przechowywać drewno opałowe również powinien być umieszczony w takim miejscu, aby nie wpadł tam ogień. Jeżeli zachowamy zasady bezpieczeństwa to ogień w kominku i dźwięk pękającego pod wpływem ciepła drewna będzie wspaniałym relaksem.

Jeżeli ciepło z kominka chcemy maksymalnie wykorzystać, to możemy zainstalować specjalne dmuchawy i ogrzewać inne pomieszczenia w naszym domu. Ten rodzaj ogrzewania nie jest wskazany dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, bowiem wraz z ciepłym powietrzem do pomieszczeń mogą również trafić alergeny.

Może się zdarzyć, że w domu z różnych przyczyn nie można wybudować kominka. Wtedy pozostaje nam instalacja kominka elektrycznego. W sklepach można kupić różne wzory i kolory takich kominków, niektóre nawet imitują palący się ogień. Ich wielkość też jest różna. Ten rodzaj kominka nie ma specjalnych wymagań, wystarczy tylko gniazdko elektryczne i pewne oddalenie od kaloryferów, nie wolno również zasilać energią elektryczną przy pomocy przedłużacza. Jednak ze względów estetycznych należy sztuczny kominek odpowiednio wkomponować w otoczenie. Na szczęście jeżeli zmienimy meble możemy również dopasować do nich inny kominek.