www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Gdy nastolatek dorasta

29.01.2015 r.

Gimnazjum i liceum to niełatwy okres dla nastolatków. Z jednej strony potrzeba akceptacji, z drugiej presja ze strony rówieśników często sprawiają, że pojawiają się problemy z funkcjonowaniem w grupie. Uczeń wyśmiewany i izolowany, wycofuje się jeszcze bardziej i tworzy się swego rodzaju błędne koło. Jak pomóc dziecku, które nie ma przyjaciół i czuje się odrzucone? Na szczęście coraz więcej nastolatków może liczyć w tym względzie na rodziców, nie narażając się na kpiny i śmieszność we własnym domu. Rodzice w większości doceniają wagę kontaktów z rówieśnikami i starają się w razie konfliktów wspierać swoje dziecko.

Wyjście z roli ofiary nie jest łatwe. Psycholodzy zachęcają, by rozszerzać kontakty z kolegami i koleżankami poza szkołą, inicjować wspólne wyjścia, zapraszać popołudniami do domu. Niekiedy okazuje się, że mimo podjętych wysiłków, wydostanie się z utartego schematu jest bardzo trudne. Znakomitą okazją do zmiany nawyków i pozytywnego kształtowania samooceny są wakacje.

Jeśli to możliwe warto zaplanować samodzielny wyjazd dziecka np.: na obozy turystyczne. Może się bowiem okazać, że w nowym środowisku stare problemy znikną. Obozy turystyczne to dobry sposób, by dać się poznać z innej strony. Pokazać świetną grę w piłkę, błysnąć dowcipem opowiadając kawały, pochwalić się wiedzą o zabytkach, czy pomagać mniej wytrwałym piechurom.

Mądry opiekun wie, jak zaaranżować zabawę, by wszyscy mieli możliwość pokazania się w niej z jak najlepszej strony. Dla dzieci i młodzieży doświadczenie bycia w pozytywnym centrum uwagi jest bezcenne. Ma wpływ na relacje z innymi osobami, poczucie własnej wartości, funkcjonowanie w szkole i w rodzinie.

Takie pozytywne wakacyjne wzmocnienie jest często impulsem do tworzenia nowych relacji ze szkolną grupą. Nawet jeśli stare konflikty wrócą po wakacjach, nierzadko ich skala jest już dużo mniejsza. Dziecko często nie przywiązuje już tak dużej wagi do szkolnych kolegów, bo ma już nowe przyjazne grono znajomych, z którymi odwiedziło obozy turystyczne. Nowe umiejętności, czy hobby są okazją do wyjścia z domu i budowania nowych relacji, pozytywnie oddziałujących na rozwój społeczny i emocjonalny. Jeśli więc tylko mamy ku temu okazję i możliwości, zachęcajmy dziecko do samodzielności i wyjazdów na kursy językowe, obozy młodzieżowe, czy turystyczne. Choć do wakacji jest jeszcze sporo czasu, to teraz właśnie jest najbardziej odpowiednia pora, by zarezerwować ofertę, która najbardziej trafi w gust i potrzeby konkretnego dziecka.