www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Dolnośląskie – polska brama do Europy

14.11.2014 r.
Herb województwa dolnośląskiego

Herb województwa dolnośląskiego

Dolny Śląsk to część Polski leżąca najbliżej środka Unii Europejskiej, stanowiąca naturalną bramę dla zagranicznych inwestorów. To także województwo ogromnych kontrastów: rozwijającego się Wrocławia i bogatego zagłębia miedziowego oraz upadłego sudeckiego okręgu przemysłowego.

Dolnośląskie jest dopiero 7. województwem co do powierzchni i 5. pod względem liczby ludności, ale generuje blisko 9% produktu krajowego brutto Polski. Tylko mazowieckie, śląskie i wielkopolskie wytwarzają więcej. PKB na mieszkańca Dolnego Śląska w 2012 roku wyniosło 47 tys. zł. – wyższe było tylko w mazowieckim (czytaj: w Warszawie).

Za gospodarczym rozwojem regionu stoją dwa silniki. Będący centrum akademickim, kulturowym, przemysłowym i usługowym Wrocław oraz miedziowe zagłębie głogowsko-polkowickie, gdzie swoje huty i kopalnie ma KGHM Polska Miedź – największy komercyjny pracodawca w regionie.

Legnica to ośrodek swój dobrobyt zawdzięczający miedzi, której ceny od dekady utrzymują się na bardzo wysokich poziomach. Wałbrzych to miasto upadłe, doprowadzone do ruiny polityczną decyzją o zamknięciu całego zagłębia węglowego. Legnica jest położona na równinie tuż przy autostradzie A4 i linii kolejowej Wrocław-Berlin zapewniającą dobrą komunikację z Niemcami. Leżący z dala od głównych szlaków komunikacyjnych Wałbrzych rozrzucony jest wśród Gór Wałbrzyskich. W przeciwieństwie do zrównanego z ziemią Wrocławia oba miasta przetrwały II wojnę światową nietknięte, ale obecnie to Wałbrzych przypomina strefę zdemilitaryzowaną.

czytaj więcej na: bankier.pl