www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Klocki Lego w przedszkolu – twórcze zajęcia dla najmłodszych

3.11.2014 r.

Klocki Lego są zabawką znaną od dziesięcioleci, którą doskonale pamiętamy z własnego dzieciństwa. Posiadają one szereg zalet, które warto wykorzystać w kształtowaniu umysłów dzieci. Warto zatem, aby nauczyciele przedszkola wprowadzili twórcze zabawy z użyciem klocków do scenariuszy zajęć. Oto niezwykłe pomysły na interesujące i rozwijające dla przedszkolaków zabawy, które jednocześnie uczą.

Coś więcej niż tylko klocki

Klocki są doskonałym narzędziem stymulującym wielopłaszczyznowy rozwój naszego dziecka. Wystarczy, jeśli podarujemy maluchowi jeden z zestawów klocków Lego, który kupimy choćby na Merlin.pl. Poobserwujmy przez chwilę pochłonięte zabawą dziecko, a zauważymy, że aby mogło ono zbudować odpowiedni model, musi się skupić, analizować każdą czynność oraz precyzyjnie sczepiać poszczególne elementy.

Klocki Lego to wspaniałe narzędzie, które rozwija umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, ćwiczy pamięć dziecka oraz poprawia jego zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Zwykła z pozoru zabawa może rozbudzić zainteresowania malucha oraz nauczyć je umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Klocki są również znakomitym treningiem dla umiejętności planowania, wnioskowania oraz postrzegania świata i zależności wizualno-przestrzennych. Z tego względu warto je wykorzystać w trakcie zajęć przedszkolnych.

Klocki dla dzieci

Zajęcia cykliczne czy jednorazowa zabawa?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Aby dziecko rozwinęło pewne umiejętności i zdolności, konieczny jest ich systematyczny trening. I chociaż jednorazowe zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego sprawią przedszkolakom wiele frajdy, warto pomyśleć o regularnych zajęciach odbywających się na przykład 1–2 razy w tygodniu. Zadbajmy także o to, aby za każdym razem były one atrakcyjne i nie polegały jedynie na tym, że dajemy dzieciom klocki i prosimy o zbudowanie czegokolwiek. Warto maksymalnie wykorzystać możliwości tych niezwykłych zabawek.

Zajęcia z pomysłem

Twórcze zajęcia z zastosowaniem klocków Lego warto ukierunkować. Dobrym pomysłem będzie wymyślanie za każdym razem innego tematu. Na przykład jednego dnia dzieci będą musiały skonstruować robota, innym razem drapacze chmur, a jeszcze innym – niezwykły pojazd. Możemy także dobrać dzieci w pary i poprosić, aby wspólnie zaprojektowały domek. W takiej sytuacji będzie to nie tylko lekcja kreatywnego myślenia, ale też nauka współdziałania i pracy w zespole, w którym trzeba będzie uwzględnić pomysły kolegi lub koleżanki.