www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski [FOTO]

16.09.2014 r.

Trzeciego dnia festiwalu, w wypełnionej po brzegi widowni Kinoteatru Zdrowie, odbyło się spotkanie Jerzego Stuhra z publicznością. Wybitny aktor opowiedział wiele nieznanych dotąd anegdot związanych z powstawaniem filmu „Amator”. Wieczorem na scenie Kinoteatru Zdrowie odbyło się specjalne wydarzenie festiwalu – monodram „Kontrabasita” Patricka Süskinda, z którym Jerzy Stuhr od wielu lat odwiedza sceny całego świata.

 

Filmy 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski prezentowane były  w blokach tematycznych „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”,
a dyskusje festiwalowe toczyły się wokół motta „Świat zmontowany”.

 

 

 

Gośćmi specjalnymi bloku „Pretekst: Amator” byli Serge Gordey i Christine Camdessus, producenci filmu dokumentalnego „5 rozbitych kamer”. Film opowiada o konflikcie palestyńsko-izraelskim z punktu widzenia małej wioski i rodziny reżysera. Francuscy producenci opowiadali o wyzwaniach, jakie niosła ze sobą ta brawurowa produkcja a także o znaczeniu sztuki filmowej w kształtowaniu świadomości społecznej.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących.  W namiocie festiwalowym publiczność odpowiadała na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – odpowiedzi ludzi  z całego świata na trzy pytania Kieślowskiego: Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiony został spektakl „Opowieści plemienne” w reżyserii Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbył się również finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.

Podczas trzech dni 4. edycji Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział ponad 2000 uczestników. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych twórców filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

 

 

Program festiwalowy tworzony jest co roku przez Radę Programową w składzie: Maria Kieślowska, Ajka Tarasow i Stanisław Zawiśliński. W tym roku we współpracy z Izą Grauman.