www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

150 milionów zł na rewitalizację Wałbrzycha

26.05.2014 r.

150 milionów zł na rewitalizację Wałbrzycha i odblokowanie budowy trasy S3 do Czech zapowiedział premier Donald Tusk podczas wizyty w wałbrzyskiej Starej Kopalni.

 

Prezydent Roman Szełemej podziękował Premierowi za grodzkość odzyskaną dla Wałbrzycha. Dla miasta okazało się to kamieniem milowym, bo dziś jego sytuacja jest zupełnie inna. Wałbrzych z silnym prezydentem i wzmocniony finansowo wydaje na inwestycje 8 razy więcej niż 4 lata temu, remontuje drogi na skalę bez precedensu, buduje mieszkania, wydaje ogromne środki na młode pokolenie i finalizuje ogromne zadanie, jakim jest rewitalizacja Starej Kopalni. Innymi słowy: zmienia rzeczywistość.

 

 

 

Właśnie tu w asyście ministra obrony Tomasza Siemoniaka przybył z wizytą premier Tusk, żeby spotkać się z władzami Wałbrzycha, gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej i lokalnymi liderami. Dla Donalda Tuska Wałbrzych to kluczowy punkt podróży po ścianie zachodniej. Z jednej strony miasto jest przykładem utraty statusu wojewódzkiego i prestiżu, tragicznej w skutkach likwidacji całej gałęzi przemysłu i zarazem tkanki kulturowej. Z drugiej strony jest przykładem ambicji i uporu, żeby stać się miastem „uporządkowanym dla szczęśliwych ludzi”. – Macie powody do dumy z tego, co się zmieniło u was i w was samych – podkreślił premier, dodając, że Wałbrzych jest „wart zachodu” i zasługuje na pomoc w ramach wielkiego programu rewitalizacji. Zwłaszcza że potrzeby po dekadach zaniedbań są ogromne.

 

1-4

– Obok Łodzi i Górnego Śląska Wałbrzych będzie pod szczególną opieką. Dziś można powiedzieć, że około 150 milionów złotych będzie dedykowane na cele rewitalizacyjne w samym Wałbrzychu – mówił premier, zaznaczając że nie chodzi tu miliardy, które ze środków europejskich zostaną przeznaczone dla Aglomeracji Wałbrzyskiej.

 

 

Donald Tusk zapowiedział również realizację wielkich zadań, które uczynią Polskę zachodnią ważną europejską osią komunikacyjną. Stanie się tak wraz z przywróceniem transportu na Odrze i realizacją budowy S11 i S3. – Odnośnie drogi S3 rozmawiamy z Czechami, bo nie chcielibyśmy aby ciągi komunikacyjne zatrzymały się na granicy. Prosiłem o to panią premier Bieńkowską i jest jednoznaczna deklaracja po stronie czeskiej, więc będzie można tę inwestycję odblokować – powiedział premier.

 

UM Wałbrzych