www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Wypalanie traw!

12.03.2014 r.

Piękna, wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom, a także umożliwia rozpoczęcie prac na polach. Dla strażaków, to niestety coroczne „sezonowe zagrożenie” – wypalanie traw.

 

 

Od kilku dni, dolnośląscy strażacy interweniują przy pożarach traw, nieużytków, pól i lasów 150-250 razy dziennie. Otrzymane dziś statystyki są niepokojące – umiejscawiają Dolny Śląsk na szczycie województw, w zakresie interwencji przy pożarach traw. Od początku bieżącego roku strażacy w Polsce interweniowali ponad 12tys razy (12.161) przy pożarach traw, z tego dolnośląscy strażacy – 3.307!!!

 

 

 

Prawdopodobnie wpływ na tę sytuację mają obecne warunki meteorologiczne, brak śniegu w poprzednich miesiącach itp. Ale może brakuje też działań edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa.

 

 

Na szczęście, do dziś nie ma ofiar ale… co roku kilkanaście osób ginie przy takich pożarach a kilkadziesiąt trafia do szpitala. Zwykle są to osoby, które wypalają trawę, ale też osoby które znalazły się w pobliżu, czy nawet strażacy. Statystyki nie mówią, jak wiele wypadków drogowych spowodowanych jest nagłym ograniczeniem widoczności, w wyniku zadymienia od pożaru traw oraz nieużytków.

 

 

Oczywiście wypalanie pozostałości roślinnych jest działaniem szkodliwym dla środowiska i zakazanym.

 

 

info: Paweł Kaliński, wałbrzyska Straż Pożarna