www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

WSSE rozmawia z niemieckimi inwestorami

22.02.2014 r.

Na 150 przedsiębiorców, funkcjonujących na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, 22 to inwestorzy niemieccy. Ich firmy zatrudniają ponad 6,5 tys. osób i zainwestowały prawie 1,8 mld zł. Spotkania zarządu WSSE „INVEST-PARK” z przedsiębiorcami w Hamburgu, Berlinie, Monachium i Stuttgarcie mogą być zapowiedzią kolejnych kluczowych inwestycji.

 

 

Pod względem liczby i wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przedsiębiorstwa niemieckie zdecydowanie wybijają się na czoło – w 2012 roku firmy niemieckie zainwestowały w Polsce 3,5 mld euro. Polska postrzegana jest przez przedsiębiorców zza Odry jako najbardziej atrakcyjne miejsce lokalizacji inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Mocną stroną Polski – według niemieckich partnerów obok członkostwa w Unii Europejskiej i dostępu do znacznych funduszy wspierających, są duży, dynamiczny rynek wewnętrzny, wykwalifikowana kadra pracownicza, jak również rozwinięta sieć lokalnych dostawców i potencjalnych partnerów.

 

 

 

Korzystając z wcześniej nawiązanych kontaktów przedstawiciele wałbrzyskiej strefy „INVEST–PARK” spotkali się w Hamburgu, Berlinie, Monachium i Stuttgarcie z niemieckimi przedsiębiorcami, przedstawicielami izb gospodarczych i biur konsultingowych. Zarząd strefy liczy na to, że wynikiem tych spotkań będzie pojawienie się nowych inwestorów.

 

 

Obecnie najszerzej reprezentowaną w WSSE branżą jest motoryzacja – głównie w sektorze produkcji części i podzespołów. Są w niej tacy potentaci jak: Toyota, NSK czy Polaris. W tym segmencie dominują inwestorzy japońscy, ale obecne w strefie są też kapitały amerykański, holenderski, szwajcarski. Kapitał niemiecki reprezentowany jest na razie przez firmę Quin produkującą m.in. skórzane kierownice. Przedsiębiorca zatrudnia 350 osób i zainwestował 26 mln zł. Jedna trzecia zatrudnionych w przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie wałbrzyskiej strefy pracuje w tym sektorze gospodarki.

 

 

Interesująca może okazać się dla nowych inwestorów podstrefa WSSE we Wrześni, położona zaledwie 4 km od autostrady A2 i 60 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań-Ławica o powierzchni 18 hektarów.

.