www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Powstanie Zakład Aktywizacji Zawodowej

13.11.2013 r.

Budynek starej szkoły, 175 tys. złotych i odrobina dobrej woli – tyle wystarczy, żeby 20 niepełnosprawnych osób znalazło pracę, zajęcie i sposób na powrót do aktywnego życia. Tak w skrócie można opisać Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ), który powstanie wkrótce w Wałbrzychu.

 

 

12 listopada Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu budowy ZAZ-u. Jego utworzeniem i administracją zajmie się Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Pracę w nowej placówce znajdą osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością intelektualną. Będą prowadzić pralnię i sprzątać na zlecenie.

 

 

 

Zakład jest częścią szerszej koncepcji powstania Centrum Edukacyjno-Zawodowego Osób Niepełnosprawnych, gdzie będą też zlokalizowane warsztaty terapii zajęciowej oraz Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w regionie wałbrzyskim. Na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 175 tys. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. ZAZ będzie się mieścił w Wałbrzychu przy ul. Mickiewicza 24 w budynku byłej szkoły i powstanie do końca tego roku.

***

Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej jest zrzeszeniem zajmującym się edukacją, profilaktyką, terapią, promowaniem zdrowego stylu życia oraz rehabilitacją zawodowo – społeczną. Działa od roku 2003, na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa dolnośląskiego. W roku 2004 Stowarzyszenie utworzyło i uruchomiło Warsztaty Terapii Zajęciowej, które z powodzeniem funkcjonują do dziś. Kolejnym dużym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest właśnie otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej.