www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Powstaje pierwszy miejski Domy Pomocy Społecznej w Wałbrzychu

25.10.2013 r.

W Wałbrzychu powstaje pierwszy Dom Pomocy Społecznej lub – jak mówią władze miasta – Dom Seniora. Na Osiedlu Górniczym prowadzone są już ostatnie prace adaptacyjne w budynku po PSP 31. Koszt inwestycji wynosi ponad 3 miliony zł.

Liczba mieszkańców Wałbrzycha w domach opieki społecznej stale rośnie. Koszt pobytu 180 mieszkańców Wałbrzycha w 2011r. wyniósł ok. 4 miliony zł. Większość z nich przebywa w ośrodkach poza miastem. Co roku ok. 50-70 wałbrzyszan stara się o przyjęcie do ośrodka opieki.

– Zapotrzebowanie jest ogromne. Stąd decyzja o budowie Domów Seniora w Wałbrzychu – mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

 

Na początku 2014 r. Dom Seniora na Osiedlu Górniczym będzie mógł przyjąć pierwszych pensjonariuszy. Docelowo opiekę znajdzie tam 50 mieszkańców. W nowej placówce znajdzie zatrudnienie także kilkadziesiąt osób.

Adaptacja tego budynku zakłada stworzenie

10 pokoi czteroosobowych,

4 pokoje trzyosobowe

2 pokoje dwuosobowe

– Przy każdym pokoju jest toaleta z łazienką, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w Domu Seniora jest jadalnia, gabinet medycznej pomocy doraźnej, pomieszczenie do terapii i rehabilitacji, pokój gościnny i pomieszczenia techniczne – mówi dyrektor MOPS Grażyna Urbańska.

Posiłki dla mieszkańców ośrodka dostarczane będą w formie cateringu. Sala gimnastyczna zostanie przeznaczona na sale terapeutyczne oraz magazyn. Z myślą o osobach niepełnosprawnych będzie funkcjonował dźwig osobowy. Zagospodarowany będzie również teren wokół obiektu – parkingi, tereny zielone.

– To pierwszy krok w rozwiązywaniu problemów osób starszych, które wymagają troski. Stwarzamy im najwyższy standard pobytu i opieki. To nie będzie jedyna taka placówka w naszym mieście. W dzielnicy Biały Kamień na ul. Andersa budynek po PSP nr 2 również zostanie adaptowany na Dom Seniora – dodaje Roman Szełemej.