www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Świdnicki mural dla Żołnierzy Wyklętych

4.10.2013 r.

Imponujący mural namalowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym ozdobił posowieckie garaże u zbiegu ulic Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy. Prace malarskie trwały trzy dni. Pomysłodawcą akcji jest Świdnicki Ośrodek Kultury, a prace nadzorował znany świnicki artysta Robert Kukla. Miasto sfinansowało zakup specjalistycznej farby grafficiarskiej, której koszt wyniósł 4 tys. zł.

 

 

Jako pierwszy powstał projekt autorstwa świdnickich grafficiarzy, który w piątek, 27 września został naniesiony na ściany przy pomocy rzutnika multimedialnego. Malowanie rozpoczęło się w sobotę rano i trwało do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Przy malowidle pracowały dwie ekipy grafficiarzy pochodzących głównie ze Świdnicy. Zużyto w sumie 302 puszki farby w sprayu. Wielkoformatowa grafika w sposób symboliczny przedstawia bohaterów tamtego okresu i ma pokazać, że Świdnica o nich pamięta.

 

– Cieszę się, że w naszym mieście powstała kolejna inicjatywa, dzięki której możemy przypomnieć o bohaterach tamtego okresu. Zaangażowanie młodych ludzi w powstanie patriotycznego muralu pokazuje, że także młode pokolenie pamięta o Żołnierzach Wyklętych. – mówi Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek

W tym roku w całej Polsce obchodzony jest Rok Żołnierzy Wyklętych. Miasto włączyło się w ogólnopolską akcję już w maju br. Na placu św. Małgorzaty uroczyście odsłonięto tablice z biogramem informującym o ogólnych założeniach projektu oraz prezentującym sylwetki kolejnych bohaterów. We wrześniu kontynuowano projekt organizując wystawy i spektakle. Aktualnie wszystkie biogramy z sylwetkami partyzantów można obejrzeć w świdnickim Rynku.